Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Yusuf Suresi Anlamı, Faziletleri, Nuzul Sebebi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1
525

Konu

Information #1
Kuran’ı Kerim’in 12. suresi olan Yusuf suresi, Hz. Yusuf’tan bahsettiği için bu adı almıştır. Mekki özelliğe sahiptir. Kureyş liderlerinin Peygamberimiz (sav)’i öldürmeyi düşündükleri Mekke döneminin son döneminde Yusuf suresi nazil olmuştur.

Tahrikçi Yahudilerin tesiri ile Mekkeli Müşrikler ‘İsrailoğullarının Mısır’a gidişi ile ilgili sorular ortaya atmaya başladı. Bu soruyla Peygamberimizi güya köşeye sıkıştıracaklardı. Ordan burdan yardım isteyerek bu soruyu cevaplayacağını zannettiler. Yusuf suresinin iniş sebebi, Yusuf kıssasının gerçeğini ortaya koymaktır. Böylece Peygamberimiz (sav) küçük düşürmüş olacaklardı. Ama planları boşa çıktı.

Allah-u Teala Hz. Yusuf’un (as) kıssasını nazil etti ve Rasulullah (sav) inen ayetleri okudu ve bütün Kureyş sarsıldı. Bu kadar net ve açık bir şekilde kıssanın ifade edilmesi onları çileden çıkardı.

Peygamberimizin risaletine delil olan bu sure aynı zamanda Kureyşlilere de mesaj gönderiyordu. Hz. Yusuf’un kardeşleri gibi sizde kardeşiniz Muhammed’i (sav) haksız yere öldürmeyin. Bu mesaj açık ve net bir şekilde ifade ediliyordu. İki yıl sonra Peygamberimiz’i (sav) öldürmeye çalıştılar. Tıpkı Hz. Yusuf’un kardeşlerinin Yusuf’a (as) yaptıkları gibi. Hz. Yusuf Mısır’da

Yusuf Suresinin İniş Sebebi

Sure sadece Yusuf’u (as) anlatmakla kalmıyor ayrıca Peygamberimizle aynı davaya sahip olduğunu beyan ediyordu. Yusuf suresinin fazileti, İbrahim, Yakup, İshak ve Yusuf aleyhisselamla davalarının aynı olması surenin en önemli özelliklerinden biridir. Burada Hz. Yusuf ve Hz. Yakup, Mısır azizi, azizin eşi, Yusuf’un kardeşleri ve Mısır’ın putperestlerinden çok farklıdır.

Hz. Yusuf’u kuyuya atarak ondan tamamen kurtulduğunu sanan kardeşleri, aslında sonun başlangıcında yer alıyordu. Allah-u Teala bir köleyi nasıl Mısır azizi yaptığını ve bunun yanı sıra aynı zamanda peygamberlik ünvanını nasıl verdiğini sureden anlayabiliriz. Bu kıssayı delil getirerek Mısır azizi ve Putperest Mısır yönetimi gibi yönetimlerde görev almayı caiz görmek yanlıştır. Zira Hz. Yusuf (as) putperestliği bırakan ve tek ilaha tapan Akeneton zamanında ekonomiden sorumlu bakan olmuştur. Daha sonra kralın baş danışmanı olmuş ve kral ona tabi olmuştur. Hiçbir zaman putperestlerin ibadetlerine katılmamıştır ve her zaman için Allah-u teala peygamberini korumuştur.

Yusuf Suresinin Anlamı Nedir?

Yusuf suresi’nin ilk ayet Kuran’ın apaçık bir ayet olduğunu vurgulamaktadır. Kuran’ın apaçık olduğu, Arapça olduğu ve insanlar akıl etsin diye nazil olduğu vurgulanmaktadır. Daha sonra ‘kıssaların en güzeli’ anlatılmaya başlanıyor.

Hz. Yusuf’un çocukluğu, kuyuya atılışı, köle olarak satılışı, Züleyha macerası ve zindana atılışı 4- 102. ayetler arasında anlatılmaktadır. Bu kıssada Yusuf aleyhisselam’ın kardeşlerinin kıskançlıkla hareket etmesinin ne kadar yanlış olduğu anlatılmaktadır. Ayrıca Rabbimiz istediği kulunu kölelikten krallığa getirmeye kadir olduğu anlaşılmaktadır.

Ayrıca Yusuf aleyhisselam için zindanın nasıl medreseye dönüştüğü de anlatılmaktadır. Zindandaki esirlerin tek bir Allah’a iman etmelerini sağlamıştır. Kuran kıssaları masal veya hikaye okuyup vakit geçirmek için inmemiştir. Hikayelerden ders almak ve Allah-u Teala’nın uyarılarını dikkate alarak hayatımıza çeki düzen vermek en önemli gayedir. Surenin sonunda ‘akıl sahipleri için bir ibret vardır’ ayeti ile sure son buluyor. Zalimlerin felaha ermediği, Allah-u Teala’nın peygamberine nasıl yardım ettiği bu surede en iyi şekilde anlatılmıştır.
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task