Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Yasin Suresi’nin Faziletleri Nelerdir? Nüzul Sebebi Nedir?

0
499

Konu

Question #1
Kur’an-ı Kerim’in otuz altıncı suresi olan Yasin Suresi’nin faziletleri, insanın Allah’a karşı sahip olduğu sorumlulukları hatırlatmak, Kur’an’ın ne için indirildiğini bildirmek ve hesap gününün ne şekilde ortaya çıkacağı hakkında insanları önceden bilgilendirmek olarak kabul edilebilir. Bu sure, adını ilk ayetteki harflerden almıştır. “ ي” ve “ س” harflerinden oluşan ilk ayetteki kelime, “Yâsin” anlamına gelir.
Bu surenin faziletlerinden en önemlisi, Kur’an-ı Kerim’in ne için indirilmiş olduğu hakkında bilgi vermesidir. Bu konu ile alakalı olarak surenin ayetleri Allah tarafından şöyle buyrulmuştur:
“Kur’an-ı Kerim, (daha önce) ataları uyarılmamış olan ve bundan doolayı da gaflet içinde bulunan bir kavmi uyarman için, mutlak güç ve merhamet sahibi olan Allah tarafından indirildi.”
Yasin Suresi, 5 – 6. Ayetler 
Kur’an-ı Kerim’in Allah tarafından ne amaçla indirilmiş olduğu hakkında bilgi verildikten sonra, bu Kitabın hükümlerine uymamakta ısrar eden müşriklerin durumu hakkında da çeşitli bilgiler verilir:

“Onların boyunlarına demir halkalar geçirdik, o halkalar ise çenelerine dayanmıştır. Bundan dolayı kafaları yukarıya kalkık bir halde bulunur (kibirleri bundandır). Biz onların önlerine ve arkalarına setler çekip gözlerini de perdeledik. Artık görmezler. Onları uyarsan da uyarmasan da onlar için fark etmez, çünkü inanmazlar.”
Yasin Suresi, 8 – 10. Ayetler

         
Daha önce atalarının uyarılması için hiçbir elçi gönderilmemiş olan bir kavme indirilen Kur’an-ı Kerim, bu lütfa rağmen kendisinin hükümlerine iman etmeyenlerin asla kurtuluşa eremeyecek kadar kötü bir halde olduğunu bu ayetler ile bildirir.


Bunun dışında Yasin Suresi’nin faziletlerinden bir diğeri ise ahiret günü hakkında önemli bilgilere sahip olmasıdır. Surenin bu konudaki bazı ayetleri şu şekildedir:

“Şüphesiz biz, ölüleri mutlaka diriltiriz. Onların bütün amellerini tek tek kaydederiz. Biz, kulların tüm amellerini apaçık bir kitapta (Levh-i Mahfuz’da) kaydettik.”
Yasin Suresi, 12. Ayet

“Sura üflenir. Bir de görülür ki kabirlerinden çıkıp Rablerine doğru akın ederler. Bunun üzerine şöyle derler: ‘Vay halimize! Bizi diriltip mezarımızdan çıkaran kimdir? Bu durum, Rahman’ın (Allah’ın) vaat ettiği şey. Peygamberler doğru söylemişler!’
Yasin Suresi, 51 – 52. Ayetler

“Şüphesiz ki o gün cennetlikler, kendilerine verilecek olan nimetler ile meşgul olurlar ve zevk sürerler. Onlar ve eşleri gölgelerde, koltuklarda otururlar. Onlar için orada meyveler ve diledikleri her şey bulunur. Çok merhametli olan Rablerinden bir söz olarak kendilerine selam da vardır.”
Yasin Suresi, 55 – 58. Ayetler

“Bir de kendi yaratılışını unutarak (insan) bize bir soru sordu. Dedi ki: ‘Çürümüş olan kemikleri kim diriltir?’ (Ey Muhammed!) (insana) de ki: ‘Onları en başta var eden diriltir. Çünkü O, her yaratılanı hakkıyla bilendir.’”
Yasin Suresi, 78 – 79. Ayetler
Bu ayetler, Yasin Suresi’nin faziletleri arasında en önemlisi olan ahiret gününü hatırlatma konusu ile alakalıdır. Dolayısıyla Yasin Suresi, kulların açık bir şekilde uyarıldığı surelerden biridir.

                             
Yasin Suresi’nin Nüzul Sebebi Nedir? Nüzul Yeri Neresidir?
Toplamda seksen üç ayetten meydana gelen Yasin Suresi’nin nüzul sebebi, ölülerin diriltilmesi ve tüm insanların Allah tarafından, ahiret gününde sorgulanacak olması gibi örnekler sayesinde Allah’ın yüceliğini ispatlamaktır. Bu sure, Allah’ın birliği ve yüceliği konusundaki en önemli delillerden söz etmektedir. Yasin Suresi’nin nüzul yeri ise Mekke’dir.
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task