Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Yara bandı ile Abdest Alınır Mı?

0
745

Konu

Question #1
Yara bandı ile abdest alınır mı sorusu birçok kişi tarafından merak edilen ve ihtilafa düşülen bir konudur. Günlük hayatta anlık dikkatsizlikler sonucunda elimizi ya da vücudumuzun başka yerlerini yaralayarak yara bandı kullanmak zorunda kalabiliriz.

Böyle zamanlarda da hemen hemen herkesin aklına abdesti nasıl alacağı sorusu takılmaktadır. Çünkü gün içerisinde namaz kılmak için 5 defa abdest almaya ihtiyacımız olmaktadır. Bu nedenle de herkesin aklına yara bandını çıkarmamız gerekip gerekmediği hususu gelmektedir.

Bir yerimizde ufacık bile bir kesik olduğunda oranın üzerini bir bez vasıtası ile kapatmamız gerekmektedir. Böylece hem oranın iyileşme sürecini hızlandırmış oluruz hem de kanın akmasını engellemiş oluruz. Fakat o bölge kapandığında da suyun deri ile teması engellenmiş olacaktır. Bu nedenle abdestin kabul olmayacağı sorusu akıllara gelmektedir.

Bir yerimizi alçıya aldığımızda ya da yara bandı vasıtası ile sarmak durumunda olduğumuzda söz konusu sağlık olduğu için istisnai durum mevcuttur. Yani böyle zamanlarda o bölgeyi su temas etmesi farziyeti düşmektedir. Bu nedenle yara bandı ile abdest alınır mı sorusuna evet cevabı verilebilmektedir.

Yara Bandındaki Kan Abdesti Bozar Mı ?

Yara bandındaki kan abdesti bozar mı sorusu yara bandı ile abdest alınır mı sorusu gibi konu ile alakalı merak edilen sorulardan biridir. Kanın abdesti bozması için etrafa yayılması şartı aranmaktadır. Eğer kanın çıktığı yerden akıp etrafa yayılırsa abdest bozulmaktadır ve yenilenmesi gerekmektedir. Fakat yayılmadığı yara üzerinde kaldığı takdirde abdeste herhangi bir zararı olmamaktadır. Yenilenmesi gerekmemektedir.

Eğer yara bandı ile yarayı sardıysanız ve yara bandının içinde kalan kısımda kan bulunuyorsa bu etrafa yayılmadığı için yine abdestin bozulmasına yol açmamaktadır. Zaten yara bandı kullanmanın abdest almaya mani olmayacağını açıklamıştık. Yaranın üzerini yara bandı vasıtası ile sardıktan sonra abdest almak daha kolay hale gelecektir. Çünkü yara bandı aynı zamanda kanın akarak yayılmasının da önüne geçmiş olacaktır. Dinimiz her konuda kolaylıktan yana olmuştur. Bu nedenle bu tarz istisnai durumlarda her zaman kolaylaştırıcı yollar tercih edilmektedir.
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task