Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Umre Nedir? Nasıl Yapılır?

Konu

#1
Umre Nedir? Umre Nasıl Yapılır? Umre Kaç gün sürer? Umre yaparken nelere dikkat etmeliyiz gibi sorularınızın cevabını sizin için hazırladığımız yazımızda sizlere vermek istiyoruz. Siz de okumaya devam ederek konuyla alakalı en geniş ve en net bilgiye sahip olabileceksiniz.
Umre, Müslüman’ın hayatında dönüm noktası konumunda olan ibadetlerdendir. Bu ibadet yapılırken, kişinin manevi dünyasının geliştirilmesi ve yenilenmesi önemlidir. Kişisel açıdan bir manevi gelişim olarak adlandırılacak bu kutsal seyahatin amacına uygun bir şekilde yapılması önemlidir. Biz bugün sizlere Umre ile alakalı en detaylı bilgileri vereceğiz. Siz de eğer umreye gitmeyi planlıyorsanız bu yazımızı okumadan gitmeyi düşünmemelisiniz.

[Resim: umre-rehberi-semersah.jpg]

Umre Nedir?


Umre kelime anlamı olarak ziyaret etmek anlamına gelir. Dini anlamda ise umre Belirli bir zamana bağlı olmadan ihrama girip kabeyi tavaf etmek, safa ile Merve arasında say yapmak ve tıraş olup ihramdan çıkarak yerine getirilen ibadete verilen addır. Umrenin ihram ve tavaf olarak iki farzı vardır. Bunlardan ihram şart, tavaf rükündür. Vacipleri arasında ise say ile tıraş olarak ihramdan çıkmaktır. İnsanın ömrü boyunca bir kez umre yapmasını sünnet sayan alimler olsa da bazı alimler farz olduğunu da söylerler.

Umre ibadeti için belirli bir zaman dilimi bulunmamaktadır. Umre, her daim yapılabilir. Fakat arefe günü sabahtan, kurban bayramının dördüncü günü akşamına kadar yapılması mekruhtur.

Umrenin Fazileti

Umrenin faziletiyle alakalı bazı hadisi şerifler bulunmaktadır. Bu hadisler arasında:

“Umre, diğer bir umre ile arasındaki günahları siler.”( Müslim, Hac, 437)

“Ramazan’da yapılan umrenin sevabı bir haccın sevabına denktir.” (İbn-i Mace, Menasik, 45 )
Resûlullah, Yüce Rabbinden şöyle nakleder:

“Allah Teâlâ şöyle buyuruyor:

Ben bir kuluma sıhhat ve âfiyet ihsân edip rızkını da bol verdiğim hâlde, o her beş senede (diğer rivâyete göre dört senede) bir bana gelmezse (yani hac veya umre ziyâretinde bulunmazsa), o kimse gerçekten mahrum biridir.” (İbn-i Hibbân, Sahîh, IX, 16/3703; Heysemî, III, 206)

“Vefatımdan sonra beni ziyâret eden kimse, sanki hayatımda ziyâret etmiş gibidir!” (Dârekutnî, Sünen, II, 278; Beyhakî, Şuab, VI, 46/3855)

“Kabrimi ziyâret edene, şefaatim vâcip olur.” (Heysemî, IV, 2. Bkz. Beyhakî, Şuab, III, 488-490/3862)

İhram Nedir? İhrama Ne Giyilir?

Kelime anlamı olarak ihram haram kılmak demektir. Normal durumda yapılması dinen yasaklanmış olan bazı iş ve davranışların belirli bir süre yasak kılınması anlamına gelir.
İhrama girmeden önce genel bir vücut temizliği yapılır. Mümkünse gusledilir, değilse abdest alınır. Varsa güzel koku sürülür.

Erkekler, iç çamaşırları da dâhil normal giysilerini çıkarır, sadece “izar” ve “rida” denilen iki parça ihram örtüsüne bürünürler. Bunların beyaz renkli ve yeni olması güzel olur. Başlarını açık tutarlar, çoraplarını ve ayakkabılarını çıkarırlar. Ayaklarına terlik ve benzeri şeyler giyerler. Bayanlar ise normal kıyafetlerini değiştirmezler. Çorap, ayakkabı ve eldiven giyebilirler. Yüzlerini açık bırakarak başlarını örterler.

Şayet, mekruh bir vakit değilse, iki rekât “ihram namazı” kılınır. Namazın ilk rekâtında, Fatiha’dan sonra “Kâfirûn”, ikinci rekâtında “İhlâs” sûrelerinin okunması güzel olur. Namazdan sonra niyet edilmesi ve Telbiyenin söylenmesiyle ihrama girilmiş olur.
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task