Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Teheccüde Kalkınca Okunacak Dualar

Konu

#1
Teheccüd yani gece namazı olarak bilinen bu ibadet en sevap ibadetler arasında yer almaktadır. Peki, Teheccüd Namazı nedir? Nasıl Kılınır?

Teheccüd Namazı Nedir?
Teheccüd namazı aynı zamanda gece namazı olarak da bilinir. Hem uyumak hem de uyanmak anlamında olan teheccüd, terim anlamı olarak gece uyanıp namaz kılmak anlamına gelir. Bir müslümanın gece uyanıp namaz kılması anlamına gelen teheccüd namazı farz ve vacip namazlar dışında gerçekleştirilen bir namaz türüdür. Teheccüd namazının rekat sayısı belli değildir. Rivayetleri incelediğimizde dört ya da sekiz rekat olarak kılınacağı belirlenirken, iki rekat kılmanın da herhangi sakıncası olmadığı belirlenmiştir. Teheccüd namazı adından da anlaşılacağı gibi gece kılınan ve sıklıkla tercih edilen bir namazdır. Allah rızası için kılınan bu namaz, yatsı namazı ile sabah namazı arasında kişinin istediği saatte kılınabilir. Namaz kılacak olan kişi ister uyanıkken isterse de uyuyup uyandıktan sonra bu namazı kılabilir.
 İbn-i Abbas’tan rivayet olunduğuna göre Peygamber efendimiz şöyle derdi:

Teheccüd Duası Türkçe Okunuşu:
“Allahumme lekel hamdü ente kayyimus semavati velerdi ve men fîhinne ve lekel hamdü ente nûrus semâvati velerdi ve men fîhinne velekel hamdü ente melikussemavati velerdi men fîhinne ve lekel hamdü entel hakku ve va’duke hakkun ve likauke hakkun ve kavluke hakkun ve velcennetü hakkun vennaru hakkun vennebiyyûne hakkun ve Muhammed’din -sallâllâhu aleyhi ve sellem- hakkun vessaatu hakkun. Allahumme leke eslemtü ve bike amentü ve aleyke tevekkeltü ve ileyke enebtü ve bike hasemtü ve ileyke hakemtü feğfirlî mâ kaddemtü ve ma ehhertü ve ma esrartü ve ma ealentü ente l’mukaddimü ve entel muahhiru lâ ilâhe illâ ente ve lâ havle ve la kuvvete illa billahi.”

Teheccüd Duası Anlamı:
“Allah’ım Sana hamd olsun. Sen bütün semâları, arzı ve onlardakileri ayakta tutansın. Hamd Sana mahsûstur ey Rabbim! Sen semâların, arzın ve onlarda ne varsa hepsinin nûrusun. Hamd Sana mahsustur ey Rabbim! Sen semâların, arzın ve  onlardakilerin hâkimi ve hükümdârısın. Ve Sana yine hamd olsun ki, Sen Hakk’sın. Sen’in va’din de hak, Sana kavuşmak da hak, sözün de hak, cennet de hak, cehennem de hak, nebîlerde hak, Muhammed -sallallahu aleyhi ve sellem-’de hak, kıyâmet de hak. Sana teslîm oldum ey Rabbim! Sana îmân ettim, Sana tevekkül ettim ve Sana yöneldim. İnanmayanlara karşı, Sana dayanarak mücâdele ettim ve neticede ancak Seni hakem olarak kabûl ettim, benim evvelki yaptıklarımı da, sonradan yapacaklarımı da, gizli yaptıklarımı da açık yaptıklarımı da mağfiret et. Öne alan da Sen’sin, geriye bırakan da Sen’sin. Sen’den başka ilâh yoktur. Kuvvet ve kudret ancak, Allah’a dayanmakladır. (Buhârî, Teheccüd, 1)
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task