Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Sahabe Kimler İçin Söylenir?

Konu

#1
Allah tarafından insanlara son Peygamber olarak gönderilenHz. Muhammed (s.a.v.)Peygamber Efendimizi görmüş ve O’na iman ederek Müslümanlığı seçerek yine Müslüman olarak ölmüş kişilere “ Sahabi” denir. Sahabe söylemi ise Sahabi kelimesinin çoğul olarak ifade ediliş şeklidir. Sahabeleri görmeye nail olmuş kişilere ise “ Tabiin” olarak hitap edilir. “Tebeut Tabiin” ise Tabiin kimseleri görmüş olanlara söylenir.
Sahabi kelimesinin Türkçe olarak anlamı ise; dost, arkadaş olarak açıklanabilir. Sahabe kelimesinin dilimiz de karşılığı ise yine; koruyanlar, sahip çıkanlar olarak söylenebilir.

Peygamberimizi Gören Herkes Sahabe Olamaz
Sahabe demek yalnızca Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimizin zamanın da yaşamış olmak ve O’ nu canlı olarak görebilmiş insanlar demek değildir. Bu kimseler İslam alimleri tarafından sahabi olarak adlandırılır. Burada esas olarak Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) ile konuşma şerefine nail olabilmiş ve Peygamber Efendimiz henüz hayatta iken İslam dinine inanmayı seçerek Müslüman olmuş ve son nefeslerini de Müslüman olarak vermiş kimseler sahabe olarak adlandırılabilir.
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’ i (s.a.v) hayatta iken görmüş ancak vefatından sonra Müslümanlığı bırakan kimseler Sahabe olarak ayılmaz. Yine aynı şekil de Hz. Muhammed (s.a.v) ile aynı zaman da yaşayarak onu görebilmiş ancak Peygamber Efendimiz hayatta iken Müslüman olmamış ancak Hz. Muhammed (s.a.v) Efendimiz vefat ettikten sonra Müslüman olarak İslam dinini seçmiş kişiler de sahabe olarak sayılmazlar.

Sahabeler Peygamber Efendimize Gönülden Bağlanmışlardır
Sahabeler zaman zaman Yüce ve soylu arkadaş anlamına gelenEshab-ı Kiram şeklinde de anılmaktadırlar. İslam dininin Peygamberi olan güzel Efendimiz Hz. Muhammed’ e gönülden bağlanmış ve onun yanın da yaşadıkları zaman dilimin de tüm zorluklara göğüs germiş kimselerdir. Allah-u Teâlâ tarafından gönderilen İslam dini için yaşadıkları dönem de bir sürü zorluğa katlanmış hem maddi hem manevi olarak büyük savaşlar da bulunmuş ve büyük çabalar vermiş bu kişiler öyle yüce kişilerdir ki Kuran-ı Kerim’ de bulunan Tevbe Suresinin 100. Ayetin de onlara da yer verilmiştir. Allah-u Teâlâ o ayette şöyle buyurmaktadır;

وَالسَّابِقُونَالْاَوَّلُونَمِنَالْمُهَاجِرٖينَوَالْاَنْصَارِوَالَّذٖينَاتَّبَعُوهُمْبِاِحْسَانٍۙرَضِيَاللّٰهُعَنْهُمْوَرَضُواعَنْهُوَاَعَدَّلَهُمْجَنَّاتٍتَجْرٖيتَحْتَهَاالْاَنْهَارُخَالِدٖينَفٖيهَٓااَبَداًؕذٰلِكَالْفَوْزُالْعَظٖيمُ﴿
١٠٠﴾

 “ (İslâm dinine girme hususunda) öne geçen ilk muhacirler ve ensar ile onlara güzellikle tabi olanlar var ya, işte Allah onlardan razı olmuştur, onlar da Allah'tan razı olmuşlardır. Allah onlara, içinde ebedi kalacakları, zemininden ırmaklar akan cennetler hazırlamıştır. İşte en büyük başarı ve kurtuluş da budur!”
Cahiliye Döneminde ki o zor zamanlar da tüm eziyetlere ve baskılara rağmenAllah’a ve sevgili Resulü Peygamber Efendimiz (s.a.v) Efendimize inanarak O’nu yürüdüğü yol da asla yalnız bırakmayan bu insanlar hiç şüphe yok ki ne mübarek insanlardır!
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task