Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Sağdan Başlamak İle İlgili Hadisler

Konu

#1
Bir iş yaparken sağdan başlamak sünnet midir? Sorusu dini araştırmalar yapan kişiler tarafından araştırılmaktadır. Özelikle abdest alırken, gusül ve teyemmüm yaparken, elbise, ayakkabı, mest ve pantolon giyerken, mescide girerken, dişinizi fırçalarken, hemen her işi yaparken sağ organı kullanmanın makbul olduğu, burun silerken, tükürürken, tuvalete girerken ya da diğer işleri yaparken sol organları kullanmanın makbul olduğu bahis ile ilgili bazı ayet ve hadisler bulunmaktadır.
 
[Resim: hayirli_cumalar_09339.jpg]

Sağdan Başlama İle ilgili Hadisler
“Kitabı sağ tarafından verilen: İşte alın, okuyun kitabımı, der.” (Hâkka sûresi, 19)
Kitabı sağ tarafından verilen kişi, yukarıdaki sözlerini şöyle tamamlar: “Ben hesabımla karşılaşacağıma kesin olarak inanıyordum.” Âyetin devamında bu mutlu insandan şöyle söz edilmektedir: “Artık o hoşnut olacağı bir hayat içindedir. Yüksekçe bir cennette, meyveleri yakın, eli altında bir yerde bulunacak; (onlara şöyle denilecekSmile Geçmiş günlerde işlediklerinize karşılık âfiyetle yiyin, için!”
“Sağda olanlar, nasıl da mutludur onlar! Solda olanlar, nasıl da mutsuzdur onlar!” (Vâkıa sûresi, 8-9)
Sağda olan kişiler, bir önceki ayette belirlendiği gibi kitabı sağ eline verilen kimselerdir. Her iki ayette de olduğu gibi kitabı yani dünya genelinde tüm işlerin yazılı olduğu amel defteri sağ tarafından verilen kimseler kendinden eminlerdir. Kuranda dünya hayatında başarılı bir imtihan veren ve Allah’ın kendine çizdiği doğrultuda hareket eden müminleri belirlemek için sağda olanlar sözü kullanılır.
İsra suresinin 13 ve 14. İnşikak suresinin 7. Ve 15. Ayetlerinde ve daha başka ayette de amel defteriyle ilgili bilgi verilir. Konumuza uyarlayacak olursak: Sağ el ve sağ taraf sözleriyle dinimizde ve dini kitaplarda yer alan sağlamlık, dürüstlük, uygunluk, temizlik, uğurluk, hayır ve kazanç gibi olumlu anlamlar ortaya atılmıştır. Yapılan iyilikleri yazan meleklerin sağda olduğu inancı ve kötülükleri yazan meleklerin de solda olduğu kabul edilir. Hatta insanların genelinde meleğin insana sağdan, şeytanın ise soldan yaklaştığı düşünülür. Özellikle sağ el kaşınınca iyi ve güzellik temsil edilirken, sol tarafında olumsuzlukları hatırlattığı ön görülür.
Âişe radıyallahu anhâ şöyle dedi:
Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem temizlenmeye, taranmaya, ayakkabısını giymeye varıncaya kadar her işe sağdan başlamayı pek severdi. (Buhârî, Vudû’ 31, Salât 47, Et`ime 5, Libâs 38, 77; Müslim, Tahâret 66, 67. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Libâs 41; Tirmizî, Cum’a 75; Nesâî, Tahâret 90, Gusül 17, Zînet 8, 63; İbni Mâce, Tahâret 42)
Yine Âişe radıyallâhu anhâ şöyle dedi:
Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem sağ elini temizlik ve yemek için, sol elini de tuvalette temizlenmek ve benzeri işler için kullanırdı. (Ebû Dâvûd, Tahâret 18)
Yani sağın, islamiyetin özel bir manası olduğu, sağlamlık, dürüstlük, uygunluk, temizlik, hayırlı kazanç gibi olumlu manalar ifade ettiği anlatılmaktadır.
Bu konu en son: 09-07-2021, 06:57 PM Tarihinde, Saat: {2} düzenlenmiştir. Düzenleyen: ozlemege.
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task