Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Şafi Mezhebine Göre Namazın Sünnetleri

Konu

#1
[Resim: unnamed.jpg]


Namaz kılma esnasında bulunan sünnetler Şafi mezhebine göre ikiye ayrılır. Birincisi Eb’az sünnetleri yani namazın cüz’ü gibi sayılan sünnetler olurken, ikincisi ise Hey’et sünnetleri olmaktadır. Bu sünnetlerde Hey’et Sünneti unutulduğunda veya terk edildiğinde secde-i sehiv yapılmasına da gerek yoktur. Lakin sünnet uygulanmadığından dolayı sevabından yararlanılamaz.

Namazın Eb’az Sünnetleri

Şafi mezhebinde namazın eb’az sünnetleri uygulanmadığı takdirde yapılmazsa sehiv secdesi gerekir. Eb’az sünnetlerinin uygulama şekli:
Sabah namazının ikinci rekatına geçildiğinde rüküdan kıyama kalktıktan sonra ayakta Kunut duasını okumalı ve kunut duasında da Peygamber Efendimiz ve ehli beytine salat ve selam getirmeniz gerekir.
3 veya 4 rekatli namazlarının birinci teşehhüdü için oturmak ve burada tahiyyat duasını okumalısınız. Birinci teşehhüd yapılırken tahiyyat duasından hemen sonra Peygamber üzerine salat ve selam getirmeniz yani Allahümme salli ala Muhammedin abdike ve rasulike’n nebiyyi’l ümmiyi demeniz gerekir.
Son teşehhüd yaparken tahiyyat duasından hemen sonra Peygamber efendimize ve ehli beyti üzerine salat ve selam getirmelisiniz.

Namazın Hey’et Sünnetleri

Şafi mezhebine göre namazın Hey’et sünnetleri yapılmadığı takdirde Sehiv Secdesi gerekmemektedir. Niyeti tekbirden hemen önce dille söylemeniz gerekir.
Namaz kılındığı esnada en şerefli cüz’ü olan secde yerine bakmanız şarttır.
Kıyam dururken, rüku ve secdede iki ayak arasını bir karış açarak namaz kılmak gerekir.
İhram tekbirini eğer gücünüz yetiyorsa ayakta getirmeniz büyük sünnettir.
Rüküya gidilirken rüküdan kalkarken ya da ilk teşehhüdden sonra kıyama kalkarken elleri omuz hizasında kaldırmak gerekir. Kadınlar ellerini fazla kaldırmazlar.
Kıyam esnasında sağ eli de sol bileğin üzerine gelecek şekilde, göbeğin üzerinde, göğsün altında ve biraz da sol tarafa meyilli olarak tutmak gerekir.
İkram tekbiri yapıldıktan sonra iftitah duasını okumak ve ilk rekatte Fatiha süresini okumak gerekir.
Öğle ve ikinci namazında kıraati gizli yaparken, akşam ve yatkı namazının ilk iki rekatında sabah, Cuma ve bayram namazının farzlarını gizli değil açıktan yapmak.
Kıraat açıklandıktan sonra namazlarda Fatiha başında sesli bir şekilde besmele çekmek,
Namaz kılarken, cemaatin yanılan imamı uyarması ve subhanellah demesi, kadınların da sağ elinin içini sol elin üstüne vurarak ses çıkarması,
İtidale kalkarken bir fiilden başka bir fiile intikal ederken tekbir getirilmesi,
Ruküda yere tam paralel olarak, ruküya varınca da üç kere Sübhane rabbiyel azim ve bi Hamdi demek,
İtidale kalkarken Semi allahü limen hamideh demek gerekir.
Bildiğiniz gibi her mezhebin, sünneti farklı olmaktadır. Şafi mezhebine göre de sünnet Hanefi mezhebinden farklı olmaktadır. Fakat elbette bazı ortak noktalar bulunmaktadır. Bu ortak noktalardan biri de beş vakit namazdan önce erkeklerin ezan okuması ve farza geçmeden önce kamet getirmesidir. Bu sünnet hemen her mezhepte hemen hemen aynıdır. Biz bugün sizlere Şafi Mezhebine Göre Namazın Sünnetleri konusunda bilgi vermek istiyoruz.
Bu konu en son: 08-31-2021, 06:15 PM Tarihinde, Saat: {2} düzenlenmiştir. Düzenleyen: admin.
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task