Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Peygamberler İnancı

Konu

#1
Günümüzde gerçekleşen Tek tanrılı dinler arasında ortak bir soru bulunmaktadır. Bu da peygamber inancı nedir? Sorusuna karşı Peygamber Efendimiz ve peygamberler haberci anlamına gelir. Bu kişiler dini yaymakla görevlidir. Peygamberler Allah'tan aldıkları bilgileri vahiy aracılığıyla halka anlatır. Peygamber Efendimize iman dinimizde ise imanın şartları arasında yer alır. Bundan dolayı İslam inancına Peygamberler ve Allahu Teala arasında elçi bilinmektedir.Kur’an-ı Kerim içerisinde de peygamberlerin isimlerine değinildiği görülmektedir. Kronolojik sıraya bakıldığı takdirde de ilk Peygamber Hz Adem,son Peygamber Hz Muhammed olmaktadır. Kur’an-ı Kerim içerisinde ayetlerde de bu konu geçmektedir.“Hz Muhammed yalnızca elçisidir. Ondan önce de elçi  gelip geçmiştir. Şimdi ölür ya da öldürülürse gerisi geri dönecek midir? Kim geri dönerse bilsin ki Allah'a asla bir zarar vermiş olmaz. Allah şükredenleri ödüllendirilecektir.” Al-i İmran Suresi 144. Ayet
Yukarıda yer alan ayette de belli olduğu gibi Peygamber Efendimiz Allahu Teala'nın elçisi olarak kabul edilmektedir. Kendinden önce gelen peygamberler de bu alanda kavmini iman yoluna çağırmıştır. İslam dinine göre peygamberler bazı nitelikler ile ortak özellikler göstermektedir. Bundan dolayı insanlardan farklı özellikleri de yer alır. Buna göre Peygamber Efendimiz ve diğer peygamberler güvenilir ve tebliğ görevini yapmak zorundadır.

Yahudilik ve Hristiyanlık
Yahudilik ve Hristiyanlık dininde İbrahim'i dinler arasında yer almaktadır. Bu dinlerin ortak noktası ise Tanrı'nın sıfat bakımından tek oldu aynı olmasına rağmen peygamberler aracılığı ile vahiy gelmesidir. İslam dinine göre peygamber olarak kabul edilen isimler olarak kabul edilmektedir. Bu durumun yanı sıra İslam dini değil diğer dinlersin de bu geçerlidir.  Yahudilik diğer dinlerde kutsal sayılan kişiler peygamber olarak olmaz.
Hristiyanlık dini ise peygamberlik vazifesi altında emniyetten ayrılmaktadır Hristiyanlıkta Yahudilik benzer şekilde dinlerdir.İslamiyet’i peygamberlik noktasında ayrı olduğu konu ise vahiy inancıdır. Hristiyanlık anlık inancı kutsal kitabı olan İncil İslam'da Hz İsa'ya gönderilmiş olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun beraberinde kendi mensupları doğrultusunda farklı yaklaşımlar da bulunmaktadır. Hz İsa çarmıha geldikten sonra İncil ortaya çıkmıştır. İncil havariler ve tanrısal ilham aracılığı ile bildirilmiş durumdadır. Peygamberlik inancı doğrultusunda İbrahim'i dinler ve diğer dinler birçok konuda yer bulmuştur. İslam inancına göre tarih boyunca farklı birçok peygamber gönderilmiş durumdadır. Bunlar arasında bir kısmına ise kitap verilmiştir söz konusu peygamberin adı da Kur’an-ı Kerim üzerinde geçmektedir. İslam dininde başta olmak üzere birçok Peygamberlerin ortak noktası olan şey vahiy yolu ile aracılık yapmaktır. Bunun dışında peygamberler arasında herhangi bir ortamdan da bulunmamaktadır. Fakat Kur’an-ı Kerim'de de bahsedildiği gibi Hz Adem'den başlayarak Hz Muhammed efendimize kadar birçok peygamber gönderilmiştir. İslam dininde 6 adet temel şart bulunmaktadır. Bunlardan birisi ise peygamberlere iman etmektir. Bundan dolayı bu alanda mucizeler göstermiş kişiler peygamberler olmaktadır.
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task