Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Peygamber Efendimiz Kaç Kere Hangi Yıllarda Umre Yapmıştır?

Konu

Question #1
Peygamber Efendimiz Kaç Kere Hangi Yıllarda Umre Yapmıştır?

Umre, Hac mevsimi dışında Kabe’yi ziyaret edilerek yapılan bir ibadettir ve Peygamberimizin umreleri, Müslümanlar için örnektir. Nafile bir ibadettir. Yapılmadığı zaman günah değildir ancak Mekke’ye gidildiği zaman Kabe tavaf edilerek umre yapılmalıdır.

Hac ibadeti ise her zengin Müslüman için farz bir ibadettir. Turistik veya başka amaçla Kabe ziyaret edildiği zaman hac veya umre sevabı alınamaz. Yani Umre yapan kişi Kabe’yi ziyaret ederek umre ibadetini gerçekleştirmek maksadı ile niyet etmelidir. Bu kural Hac için de geçerlidir.

Umre ve Hac ibadeti, Peygamberimiz (sav)’in sünnetine uygun şekilde icra edilmektedir. Sünnete uymayan uygulama ve ibadet şekilleri, yapılan umrenin veya haccın geçerliliğini ortadan kaldıracaktır.
Peygamberimizin Yaptığı Umreler
Hudeybiye Umresi (Hicretin Altıncı Yılı)

İlk umre, Hudeybiye Anlaşması esnasında yapılan umredir. Peygamberimizin umreleri Hudeybiye ile başlamaktadır. Bu umrede Kabe tavaf edilemedi ancak kurbanlar kesildi, saç tıraş edildi ve ihramdan çıkıldı. Bu nedenle Hudeybiye Anlaşması esnasında gerçekleştirilen umre, Peygamberimizin ilk umresi kabul edilmektedir.

Hudeybiye Anlaşmasının diğer maddeleri ise şöyledir:
1- Mekkeli Müşriklerden biri Müslüman olursa Medine’ye iade edilmeyecek. Medineli Müslümanlardan Mekkelilere geri dönmek isteyen olursa engellenmeyecek.
2- Bu yıl umre yapılmayacak, gelecek yıl yapılacak.
3- Anlaşma on yıl sürecek.
4- Her iki taraf himaye ettiği kabilelerden sorumlu olacak.
5- Kaza umresinde kılıç vs getirilmeyecek ve üç gün kalınacak. Mekkeliler bu süre zarfında Mekke’yi terk edecek.
6- Her iki taraf hiç bir şekilde savaşmayacak.
7- Arap Kabileleri istedikleri tarafa geçebilecek.

Hudeybiye’den Bir Yıl Sonra Yapılan Umre (Hicretin Yedinci Yılı)
Mekkeli müşriklerle yapılan Hudeybiye Anlaşması gereği Müslümanlar Hudeybiye Anlaşmasından bir yıl sonra Kabe’yi tavaf ederek umre yapmıştır. Peygamberimizin umreleri içerisinde ilk tavaflı umre bu umredir. Bu umreye Umret’ül Kaza, Umret’ul Kazıyye ve Umret’us Sulh da denilmektedir.

Cirane’den Yapılan Umre (Hicri Sekizinci Yılı)
Huneyn savaşı sonrasında ganimetleri taksim eden Rasulullah (sav), ganimet taksiminin yapıldığı Cirane’den Umre’ye gitmiştir.

Ebu Bekir Sıddık’ın (ra) Hac Emirliği ( Hicri Dokuzuncu Yılı)
Bu yılda Peygamberimiz (sav) hacca kendi yerine vekil olarak Ebu Bekir Sıddık (ra)’ı göndermiştir.

Veda Haccı (Hicri Onuncu Yılı)
Bu ibadet Umre dışında Hac mevsiminde yapılmıştır. Farz olan hac ibadetidir. Müslümanlar Veda Haccı’nı örnek alarak hac ibadetini gerçekleştirmektedir. Peygamberimizin umreleri günümüze kadar uygulanmaya devam etmektedir.
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task