Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Orucun faydası kanıtlandı ve nobel ödülü kazandı.

Konu

#1
Otofaji Nedir?
Açlık sırasında, hücreler proteinleri ve diğer hücre bileşenlerini parçalar ve enerji için kullanırlar. Otofaji sırasında hücreler virüsleri ve bakterileri yok eder ve hasarlı yapılardan kurtulur. Hücre sağlığı, yenilenmesi ve hayatta kalması için kritik öneme sahip bir süreçtir.

Ohsumi'nin Çalışmaları
Ohsumi, otofaji üzerine çalışmasıyla yepyeni bir bilim alanı yarattı. Otofaji genlerinin insanlar da dahil olmak üzere daha yüksek organizmalar tarafından kullanıldığını ve bu genlerdeki mutasyonların hastalığa neden olabileceğini keşfetti. Hayvanlar, bitkiler ve tek hücreli organizmalar kıtlıklara dayanmak için otofajiye güvenirler.

İlk olarak 1960'larda keşfedilmiş olmasına rağmen, Ohsumi'nin 1980'lerin sonu ve 1990'ların başından günümüze kadar yaptığı araştırma, otofajinin iltihaplanmaya karşı korunmada ve demans ve Parkinson gibi hastalıklarda rolü olduğunu göstermiştir. Ohsumi otofajiyi araştırmaya başladığında, her yıl konuyla ilgili 20'den az makale yayınlandı; kanser ve uzun ömürlülük çalışmaları da dahil olmak üzere çeşitli alanlara konu olduğu için her yıl 5.000'den fazla vardır.

Sağlık İçin Oruç
Bilim adamları, 12 ila 24+ saat oruç tutmanın otofajiyi tetiklediğini ve oruç tutmanın uzun ömürle ilişkili olmasının nedenlerinden biri olduğu düşünülmektedir. Oruç tutmanın kan şekeri kontrolünün iyileştirilmesi, iltihaplanmanın azalması, kilo kaybı ve beyin fonksiyonlarının iyileştirilmesi ile bağlantılı geniş bir araştırma alanı vardır; Oshumi'nin araştırması bu araştırmalara otofajinin "nasıl" olduğunun bir kısmını açıklıyor.
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task