Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Orucu Bozan ve Bozmayan Şeyler Nelerdir?

Konu

#1
Oruçla alakalı sıklıkla sorulan soruların cevabını vermeye çalıştık. Özellikle Ramazan ayında sorulan Orucu Bozan ve Bozmayan Şeyler Nelerdir? sorusunun cevabını siz değerli okurlarımıza şimdiden vermek istiyoruz. Orucun temel unsuru ve anlamı yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelebilecek davranışlar orucu bozacaktır. Yemek ve içmek, yenilip içilmesi yasak olan her şeyi kapsamı içine alır. Sigara, nargile gibi keyif veren ve tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucuların tamamı oruç yasakları içerisine girer. Her ne nedenle olsun, ağızdan alınan ilaçlar da orucu bozan şeyler arasında olmaktadır.
 
[Resim: orucu_bozan_durumlar.jpg]

Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı?
Oruçluyken, boğaza su kaçırmadan ağzı su ile çalkalamak orucu bozmadığı gibi diş fırçalamak da orucu bozmamaktadır. Bununla beraber diş macununun tadı boğaza gittiğinde de oruç bozulacaktır. Orucun bozulma ihtimali dikkate alınarak dişlerin iftardan sonra fırçalanması daha doğru olur.

Duş Almak Orucu Bozar Mı?
Bildiğiniz gibi duş aldığımız zaman ağız ve burundan su girip sindirim organına ulaşmadığı için oruçlu kimsenin duş alması orucuna zarar vermeyecektir.

Burun Damlası Orucu Bozar Mı?
Tedavi amacıyla burna, göze ya da kulağa damlatılan ilaç damlalarının çok az bir kısmı mideye ulaştığı için orucu bozacaktır. Yani tedavi amaçlı kullanılan ilaçların hemen hepsi orucu bozmaktadır.

Nikotin Bantları Orucu Bozar Mı?
Orucu bozan şeyler arasında vücuda normal yollarla giren maddeler ve cinsel ilişki bulunmaktadır. Özellikle vücuda sürülen yağ, merhem ve benzeri şeyler deri üzerinde yer alan gözenekler ve deri altında yer alan kılcal damarlar yoluyla emilerek kana karışır. Bu açıdan deri üzerine sürülen merhem ve yapıştırılan bantlar orucu bozmayacaktır. Yani sigarayı bırakmak isteyen kişiler tarafından kullanılan nikotin bantları da orucu bozmayacaktır.

Diş Tedavisi Yaptırmak Orucu Bozar Mı?
Orucun bozulması için yeme, içme ve cinsel ilişkiye girilmesi gerekir. Hal böyle olunca diş tedavisi orucu bozmayacaktır. Tedavinin ağrısız gerçekleşmesi amacıyla uygulanan enjeksiyonlar da beslenme amacı taşımadığı için orucu bozmayacaktır. Fakat tedavi esnasında yapılan başka işlemler nedeniyle boğaza su, kan veya tedavide kullanılan maddelerden biri kaçarsa oruç bozulacaktır.

Saç Boyama Orucu bozar Mı?
Oruç tutan kimsenin orucu yemek, içmek ve cinsel ilişkide bulunmaktan dolayı bozulacaktır. Saç boyamak ve saç bakımı yaptırmak orucu bozmayacaktır.

Aşı Yaptırmak Orucu Bozar Mı?
Besin değeri taşımayan aşılar orucu bozmayacaktır. Dinimiz, tedavi sürecinde olan hastaların oruç tutmamalarına ruhsat vermektedir. Bu sebeple tedavisi devam eden hastalar, sağlığına kavuşana kadar erteleyebilir ve sonra tutabilirler.

Anjiyo Yaptırmak Orucu Bozar Mı?
Halk arasında anjiyo adı altında yapılan operasyon vücut damarlarının görüntülenmesi demektir. Damar içerisinde damarların görünür hale gelmesini sağlayan bu işlem ilaç verilerek yapılmaktadır.
Bu konu en son: 09-05-2021, 09:12 AM Tarihinde, Saat: {2} düzenlenmiştir. Düzenleyen: ozlemege.
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task