Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Oruç Tutmayı Mubah Kılan Mazeretler Nelerdir?

Konu

#1
Kuran-ı Kerim’de ve hadislerde yer alan bilgilere göre insana zor gelecek hiçbir yükümlülüğün zorunlu tutulmayacağına işaret edilmektedir. Herhangi bir sıkıntı olduğu durumda mükellef olan kişilere bazı kolaylık ve ruhsatlar sunulmaktadır. Bu ilkenin bir parçası olarak bazı durumlarda da ramazan orucu tutmamaya müsaade edilmiştir.

Oruç Tutmamayı Mubah Kılan Mazeretler
Yolculuk hali olduğu zaman genelde sıkıntı ve meşakkatli olduğu için yolcu olanlara bazı kolaylıklar getirilmiştir. Yolcu olanlar namazı terk etmek değil, kısaltılmasında veya cemedilmesine ruhsat verildiği halde orucun terk edilmesine ruhsat verilmiştir. Bununla beraber yolcu sayılan kişinin bir sıkıntı yoksa oruç tutması önemlidir. Gece niyetlenince orucu tutan kişi eğer gündüz yola çıkacaksa Hanefilere göre bu orucu tamamlasa daha iyi olacaktır. Fakat orucu bozdukları zaman kefaret gerekmemektedir.
Hastalık durumu olduğunda hiçbir kayıt gerektirmeden hasta olanların iyileştikleri bir vakitte oruç tutacakları ifade edilmiştir. Bu kapsamda oruç tuttuğu takdirde hastalığı artacaksa eğer oruç tutmakta zorlanacak olan kimseler oruç tutmayabilir veya başlamış bulunduğu orucu bozabilirler.
Gebelik hali veya çocuk emzirdiğiniz zaman çocuğunuza ve kendinize bir zarar gelmesinden korkuyorsanız eğer oruç tutmayabilirsiniz.
Oruç tutmaktan aciz olan yaşlı kimselerin oruç tutmaması gerektiği dinde belirtilmiştir. Fakat tutulmayan oruç için bir yoksulu doyuracak kadar her gün fidye vermeleri öngörülmüştür. İyileşmeyen sürekli hastalık sebebiyle oruç fidyesi veren kimsenin daha sonra oruç tutmaya güç yetirecek olsa fidyenin hükmü kalmayacaktır.
İleri seviyede açlık veya susuz kalacak seviyedeyseniz eğer beden ve ruh sağlığı ciddi derecede bozulacağından dolayı oruç tutulmaması gerekir.
Zor işlerde çalışan bir kişinin oruç tutması engellenebilir. İnsanın ibadetlerini normal bir şekilde yapmasını engelleyecek zor ve ağır işlerde çalışması doğru olmamaktadır. İnsanın ibadetini sağlıklı bir şekilde yapmaması ile geçim derdi arasında bırakılması insan hakları açısından kabul edinebilir bir durum değildir.
Kuran’da oruç tutmayı mubah kılan mazeretler olarak hastalık, yolculuk ve oruca güç yetirememe gibi durumlardan söz edilmiştir. Fakihler de oruç tutmama ruhsatını bu üç durumla sınırlı tutmayı tercih etmiş bu üç durumun ortak özelliği meşakkat olsa bile her meşakkat halinde oruç tutulmayabileceğini söylemekte mütereddit davranmışlardır.

İnsanın Oruç Dışında Her Ameli Kendisi İçindir
Ebû Hüreyre’den (r.a.) rivayet edildiğine göre Resûlullah (s.a.s.) şöyle buyurdu:
Aziz ve celîl olan Allah "İnsanın oruç dışında her ameli kendisi içindir. Oruç benim içindir, mükâfatını da ben vereceğim" buyurmuştur.
Oruç kalkandır. Biriniz oruç tuttuğu gün kötü söz söylemesin ve kavga etmesin. Şayet biri kendisine söver ya da çatarsa: ‘Ben oruçluyum’ desin.
Muhammed’in canı kudret elinde olan Allah’'a yemin ederim ki, oruçlunun ağız kokusu, Allah katında misk kokusundan daha güzeldir.
Oruçlunun rahatlayacağı iki sevinç anı vardır: Birisi, iftar ettiği zaman, diğeri de orucunun sevabıyla Rabbine kavuştuğu andır." (Buhârî, Savm 9; Müslim, Sıyâm 163)
Bu konu en son: 09-27-2021, 06:57 PM Tarihinde, Saat: {2} düzenlenmiştir. Düzenleyen: ozlemege.
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task