Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Mücadele Suresi’nin Faziletleri Nelerdir?

0
480

Konu

Question #1
Kur’an-ı Kerim’in 28. Cüzünde bulunan ve 58. Sure olan Mücadele Suresi’nin faziletleri, putperest dönemden kalma bir Arap geleneği olan “zıhar” konusuna açıklık getirilmesi ve İslam düşmanlarının başına gelecek olan bazı felaketlerden söz edilmesi şeklinde kabul edilebilen faziletlerdir.
Toplam olarak 22 ayetten oluşan Mücadele Suresi’nde diğer bazı konular hakkında Allah-u Teala tarafından ayetler vahiy edilmiştir. Bu konular ise Allah’ın her şeyden haberinin oluşu, Hz. Peygamber ile baş başa görüşmeden önce sadaka verilmesi gerektiği, edilmiş olan yeminlerin imana zarar verebileceği ve Allah’ın Resulüne de iman edilmesinin önemli olduğudur.
Mücadele Suresi’nin Faziletleri
Öncelikle bir kocanın, karısını annesi gibi kabul ederek kendine haram kılması anlamına gelen zıhar konusunda ilk dört ayette detaylı bilgiler verilmektedir. Zıhar, Arap yarımadasında putperestliğin oldukça yaygın olduğu zamanlardan beri sıklıkla uygulanan bir boşanma çeşididir.
Özellikle cahiliye döneminde bu yeminin ölüme kadar geçerli olduğuna inanılmıştır. Fakat Kur’an-ı Kerim, bu eski adetin ölene kadar geçerli olmayacağını ve çeşitli kefaretler ile ortadan kaldırılabileceğini bildirmiştir. Mücadele Suresi’nin faziletlerinden ilki budur…
“3 Kadınlarından zıhar yaparak ayrılıp da sonra sözlerinden dönecek olanlar, eşleri ile birlikte olmadan önce bir köle azat etmelidirler. İşte bu hüküm ile size öğüt veriliyor. Allah tüm yaptıklarınızdan hakkıyla haberdar olandır.
4 Kim (köle azat etmek için) imkan bulamazsa eşine dokunmadan önce art arda iki ay oruç tutmalıdır. Buna da gücü yetmeyecek olanlar altmış tane fakiri doyurmalıdır. Bunlar, Allah’a ve Resulüne hakkıyla iman edesiniz diyedir. İşte bunlar Allah’ın sınırlarıdır. (Buna uymayan) Kafirler için elem dolu bir azap vardır.”

Ayrıca bu surede, Müminlerin baş başa kaldıkları zaman neler konuşması gerektiği de bildirilir:
“9 Ey iman edenler! Siz baş başa gizlice konuştuğunuz zaman günahı ve Peygamber’e isyanı konuşmayın. İyilik ve takvayı konuşun, huzuruna toplanacağınız Allah’a karşı gelmekten sakının.”

14. ve 15. Ayetlerde ise, Allah yolundan uzaklaşmış olanlarla dostluk kuranların durumu hakkında bilgi verilir. Bu ayete göre, Allah’a inanmayanlarla dostluk etmek münafıklıktır:
“14 Allah’ın gazap ettiği bir topluluğu dost edinenleri görmez misin? Onlar ne sizdendir, ne de onlardan. Onların yeminleri de yalandır. 15 Allah onlara çetin bir azap hazırlamıştır. Gerçekten onların yaptıkları ne kötüdür!”

Mücadele Suresi’nin faziletleri arasında en önemli olanı ise, Allah’a iman etmeyenlere sevgi duyulmamasını emreden 22. Ayettir:
“22 Allah’a ve ahiret gününe iman eden hiçbir topluluğun, babaları, oğulları, kardeşleri veya kendi akrabaları olsa bile, Allah ve peygambere iman etmeyenlere sevgi beslediğini göremezsin. İşte Allah onlara iman lütfetmiş ve onları kendi katından bir ruh ile desteklemiştir. Onları, içinde ırmaklar akan ebedi cennetlere kavuşturacaktır. Allah onlardan razı, onlar da Allah’tan razıdırlar. İşte onlar Allah yolundadırlar. Bilin ki Allah yolunda olanlar kurtulanlardır.”
Mücadele Suresi Nerede Nazil Olmuştur? Nüzul Sebebi Nedir?
Mücadele Suresi, Medine’de nazil olmuş bir suredir. Müminlerin kafirlere karşı nasıl davranması gerektiği, boşanma ve Allah’ın her şeyden haberdar oluşu gibi konuların bulunduğu Mücadele Suresi’nin nüzul sebebi, kocası tarafından boşanmış bir kadının Hz. Peygamber’e gelip kocasını şikayet etmesidir.
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task