Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Kürtaj Yaptırmak Caiz Midir?

Konu

#1
[Resim: abortion-protest.jpg]
Kürtaj kelimesi sözlükte kazımak anlamına gelir. Bir tıp terimi olarak bilinen kürtaj, gebeliğin ilk üç ayında ceninin rahim iç zarı kazınarak alınması anlamına gelmektedir. Doğum kontrolü ve buna bağlı olarak ortaya çıkan kürtaj işleminin batı ülkelerinde ortaya çıkması İngiliz iktisat bilgini ve bir Anglikan rahibi olan Thomas Robert Malthus’un ortaya çıkardığı gıda maddelerinin artan dünya nüfusunu beslemeyeceği hususuna dayanır. Bu teoriye göre, dünya nüfusu sürekli artmakta olsa da beslenme kaynakları sabit kalmaktadır. Malthus’un yoksulluk ve aç kalma endişesi İslamın rızık inancıyla çelişmektedir. Dünyada bütün canlıların rızkını Allah tekeffül etmiştir. Belki rızkı arayarak, açığa çıkarmak, çalışarak ve yeni teknolojileri kullanıp beslenme kaynaklarını sürekli geliştirmek insanın görevidir.

Kuran’da çocuk rızkı şöyle buyrulur:
«Yeryüzünde hiçbir canlı yoktur ki rızkı Allâh’a ait olmasın. Allah onun durduğu ve emânet bırakıldığı yeri bilir. Bunların hepsi apaçık bir kitaptadır. Yoksulluk korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin. Onları da sizi de biz besliyoruz. Onları öldürmek büyük bir suçtur»
Hz. Peygamber bir hadisinde ruh üflemeden önce cenin tarafından işlenecek olan ameller, rızkı, eceli, bedbaht veya mesut olacağı hususlarının ezeli ilimden ceninin biyolojik yapısına bir melek aracılığıyla bildirmişti.

Çocuk Düşürmeyi Yasaklayan Ayet ve Hadis Yok!
Anne karnında olan ceninin düşürülmesini yasaklayan doğrudan bir ayet ya da hadis yoktur. Fakat gebe kadının dövülmesi veya öldürülmesi durumunda ölü olan cenin için gurre denen bir ceza sünnetle sabittir. Cenin anne karnında uzuvları teşekkül edinceye dek bir kan pıhtısı hükmündedir. Bu dönemde ceninin 1,5-2 aylık oluşuna dek sürer. Bu dönemde hastalık, çevrenin ahlaksızlığı veya şiddetli yoksulluk gibi özürler sebebiyle cenin ilaçla ya da başka yöntemle düşürülebilir.
İbn-i Me’sud (r.a.) Peygamber (s.a.v.) Efendimize soruyor:
– "Hangi günah daha büyüktür? Allah Rasülü cevap veriyor.
– Seni yarattığı halde Allah’a denk, ortak ve benzer koşman.
– Ondan sonra?
– Seninle beraber oturup (hazırlanan yemekleri) yer korkusuyla çocuğunu öldürmen…
– Ondan sonra?
– Komşunun karısıyla zina etmen…" (Buhari. Müslim.)
Rasülüllahın (s.a.v.) Kadınlarla Çocuklarını Öldürmemeleri İçin Yaptığı Anlaşma…
Hz. Peygamber (s.a.v.) yeni müslüman olan kadınlarla bey’at eder, onlardan söz alırdı. Bu kadınların uymaya söz verdikleri hususlardan biri de "evlatlarını öldürmemeleri…" mealindeki ayetin tefsirinde, İbni Kesir, çocuk düşürmenin de evlat öldürmeye dahil olduğunu kaydeder. (Kur’an-ı Kerim, el-Mümtehine:12)
Kadınlardan Habil kızı Azze şöyle der:
"Rasulüllah (s.a.v.) ile yaptığım antlaşmada o, bana: "Gizli ve açık bir şekilde çocuğunu öldürmeyeceksin" diye şart koştu. Açık olan çocuk düşürmenin ne demek olduğunu bilirim. (Cahiliyet çağında olduğu gibi). Gizlice çocuk öldürmeye gelince ben onu Rasulüllaha sormadım. O da kendiliğinden söylemedi. Öyle kanaat getirdim ki o, çocuk düşürmektir. Allah’a yemin ederim ki hayatım boyunca asla çocuk düşürmeyeceğim!
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task