Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Kurban Nedir? Kurbanın Önemi, Hikmeti Nelerdir?

Konu

#1
[Resim: sacrifice-feast-turkey.jpg]
Kurban, yaklaşmak ve Allah’a yakınlık sağlamaya vesile olan şey anlamına gelir. Mal ve candan fedakarlık anlamına geldiği için Allah’a yaklaşmanın en mühim vasıtalarından olmaktadır. Hicretin ikinci yılında emredilen Kurban, Ebu Hanife’ye göre Kurban günlerinde 20 miskal altın veya 200 dirhem gümüşe sahip olan kimselerin kurban kesmesi vaciptir. Bu malın üzerinden de bir yıl geçmesi şart değildir. Alimler tarafından yapılan açıklamalara göre kurban kesmek müekked sünnettir. Bir kısım alimler de şu ayetlerin kurbana delalet ettiğini söyler:
“Her ümmet için, Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanların üzerlerine O’nun adını anarak kurban kesmeyi meşrû kıldık…” (Hac 22/34, 67)
“Rabbin için namaz kıl ve (kurban) kes!” (Kevser 108/2)
“Biz, oğluna bedel ona büyük bir kurban verdik.” (Sâffât 37/107)
Allah Resûlü, emredildikten sonra kurban kesmeyi hiç terk etmemiş,[1] hatta yolculukta bile kesmiş[2] ve şöyle buyurmuştur:
“Ey insanlar! Her sene her bir ev halkına kurban kesmek vâciptir.” (İbn-i Mâce, Edâhî, 2; Tirmizî, Edâhî, 18/1518)

Kurban Gününün Fazileti
Resûlullah kurban günlerinin faziletine dâir şöyle buyurur:
“Allah indinde günlerin en büyüğü, Kurban Bayramı günüdür, bunu, fazilette yevmü’l-karr (bayramın ikinci günü) takib eder.” (Ebu Davud, Menasık, 18/1765) Yine Efendimiz:
“Sâlih amellerin Allah’a en ziyade sevimli olduğu günler, Zilhicce’nin ilk on günüdür!” buyurmuştu. Cemaatten bazıları:
“–Allah yolundaki cihaddan da mı?” diye sordu. Allah Resûlü:
“–Cihaddan da! Ancak canı ve malıyla cihâda çıkıp hiçbir şeyle dönmeyen (yani malı ve canını fedâ ederek şehid düşen) kişi müstesnâ!” karşılığını verdi. (Buhârî, Iydeyn, 11; Ebû Dâvûd, Savm, 61/2438; Tirmizî, Savm, 52/757)
Böylesine önemli bir günde Allah’a yaklaşma gayreti içinde olmak icap etmektedir. İlk hadisi incelediğimizde o günde yapılacak en sevimli amelin kurban olduğu haber verilmektedir. Kurban maddi fedakarlığı her yönüyle vermeyi gerektiren bir ibadet olduğu için insan nefsine zor gelecektir. Hadiste kanı akıtmak ve kanı henüz yere düşmeden ifadelerine yer verilmektedir. Kan akıtmaktan maksat ise müslümanın Allah’a itaat, teslimiyet ve rağbeti arz etmektedir. Ayette yer aldığı gibi Allah’a kestiğiniz kurbanların ne etleri ne etleri ne de kanları ulaşır. Ona ancak sizin takvanız ulaşır şeklinde buyrulur. Hz. Adem’in oğlu Kabil’in gönülsüz takdim ettiği kurbanı kabul edilmeyince kardeşine Andolsun seni öldüreceğim demişti. O zaman Habil’in ona verdiği cevap ise Allah ancak takva sahiplerinden kabul edecektir. Demekki kurban ile takva arasında çok sıkı bağ bulunur. Kurbanı ancak takva ehli kimseler gönül huzuruyla kesebilir. Diğer taraftan kurban keserken takva duygularıyla hareket edilmeli ve niyetler temiz olmalıdır. Kurban kesip de niyet kötü olursa yapılan ibadetin de bir anlamı kalmayacaktır.
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task