Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Kunut Duaları Anlamları ve Önemi

Konu

Information #1
Huşu ile saygı duruşunda durmak, kıyamda durmak anlamına gelen kunut, vitir namazında okunması gereken bir duadır. Bu dualar bir Müslümanın bilmesi gereken dualardandır. Peygamberimiz aleyhisselam yatsı namazı sonrası kılınan vitir namazında bu duaları sürekli okumuştur ve her müslümanın da okuması gerekir.


Vitir Namazının Sonunda Okunan Dua

Vitrin son rekatında okunan kunut, rukudan önce okunur. Yatsı namazı sonunda okunan kunut duası okunuşu şu şekildedir:
Türkçe Okunuşu:

Allahümme inne nestainuke ve nestağfiruke ve nestehdik. Ve nü’minu bike ve netubu ileyk. Ve netevekkelu aleyk. Ve nusni aleykel hayra kullehu neşkuruk ve la nekfuruk ve nahleu ve netruku men yefcuruk.

Allahümme iyyake na’budu veleke nusalli nescudu ve ileyke nas’a nahfidu nercu rahmeteke ve nahşa azabeke bilküffari mülhıg.

Kunut Dualarının Anlamı

Arapça olarak kunut duası okunuşu her Müslüman’ın ezberlemesi gerekir. Bu duanın anlamı şu şekildedir:

‘Allah’ım! Zatından yardım talep ederiz, işlediğimiz günahları bağışlamanı dileriz, razı olduğun konularda hidayetini talep ederiz. Sana iman ederiz, sana tövbemizi sunarız, sana güven duyarız. Seni överiz hayırla verdiğin nimetleri hatırlayarak. Sana şükrümüzü sunarız, hiç bir nimetini inkar etmeyiz ve verdiğin nimeti başkasından bilmeyiz. Nimetlerini bilmeyen ve inkar edeni, sana karşı gelenleri bırakırız.

Allah’ım! Kulluğu yalnız sana yaparız. Namazı senin için eda ederiz ve yalnız sana secde ederiz. Sadece zatına koşarız ve sadece sana yaklaştıracak şeyleri kazanmaya çalışırız. Rahmetinin devamlı olmasını ve artmasını dileriz. Azabından çekinir ve korkarız. Şüphe yok ki azabın kafirlere ve inançsızların üzerinedir’.

Peygamberimizin Kunut Duaları

Yatsı namazı sonunda kılınan vitir namazının son rekatında okunan kunut duası, her Müslüman için farzdır. Kunut yapmak sünnettir. Peygamberimiz aleyhisselam vitir namazı dışında farz namazların sonunda rukudan sonra kunut yapardı. Bu kunutta Ri’l, zekvan, Beni Süleym ve Usayya kabilelerine beddua ederdi. Genellikle Rasulullah aleyhisselam müsibet durumlarında farz namazı sonunda kunut yapardı. Müslümanlar da müsibet anında farz namazı sonunda kunut yapabilir.

Peygamberimiz aleyhisselam sabah namazında da kunut yapmıştır. Ancak belli bir namaz vaktine ithaf etmek caiz değildir. Yani belli bir vakte ait bir uygulama değildir. Peygambermiz aleyhisselam farz namaz sonrasında kunut yapma işlemini musibet anlarında yaptı. Yatsı ve sabah namazı sünette yer alan uygulamalardan biridir.
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task