Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Kevser Suresi Meali

0
348

Konu

Information #1
Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla
1. Muhakkak ki biz sana Kevseri verdik.
2. Şu halde Rabbin için namaz kıl ve kurban kes.
3. Senin düşmanın, asıl sonu kesil(ebter) olanlardır.

Kevser Suresinin Mesajı

Birinci ayette hayır, nimet, bereket, sınırsız bolluk kastedilmektedir. Rasulullah (sav)’in her açıdan zor durumda olduğu bir anda bu müjde verilmektedir. Kur’an, nübüvvet, ahlaki faziletler, erdem, merhamet ve sadık dostlar Rasulullah (sav)’e verilen nimetlerdi. Bu nimetler hatırlatılıyordu. Müşrikler ‘ebter’ dedi ancak 1400 yıldır dünyanın her köşesinde tanınan bir şahsiyet haline geldi. Ayrıca Rasulullah (sav)’in soyu Hz. Fatıma ile devam etmiştir.

Burada iki Kevser kastedilmektedir. Birincisi haşır günü verilen ve diğeri de cennette verilendir. Herkesin susadığı haşr günü bu kevser ile Muhammed ümmeti ödüllendirilecektir. Rasulullah (sav) ‘ben haşr günü kurulacak Kevser havuzuna sizden önce kavuşacağım. Ümmetim bu havuz başında toplanacaktır. Buhari’de geçen başka bir hadis-i şerif’te ‘Benden sonra akraba kayırma ve bencillikle karşılaşacaksınız. Kevser’de buluşana kadar sabredin.’ buyurmaktadır. Bu havuzdan tadan susamayacak, tatmayan da susuzluğu gitmeyecektir. Birçok rivayette bu havuzun Kızıl Deniz büyüklüğünde olacağı veya Kızıl Deniz’in Kevser’e dönüşeceği bildirilmektedir. Hadisler sahihtir ve bu konuda her hangi bir itilaf yoktur. Rasulullah (sav) ‘ Kevser’i red edene (inanmayana) suyu nasip olmasın’ sözü sıklıkla rivayet edilen hadis-i şerifler içerisinde yer almaktadır. Kar, süt veya gümüşten olduğu rivayet edilen bu suyun toprağı misk kokulu olacaktır. Ayrıca sahih hadislerde ‘Rasulullah aleyhisselam’ın sünnetine ekleme yaparak gelenleri bu suyun başına geldiğinde kovacağını’ söylemiştir.

Kevser Suresi Anlamı

Birinci ayette geçen namaz, kimi alimler tarafından Kurban Bayramı, kimi alimler tarafından beş vakit namaz olarak tefsir edilmiştir. Burada Müşriklere nispet vardır. Onlar putları uğruna namaz kılıyor ve kurban kesiyordu. Putları adına kanun çıkarıyordu. Rabbimiz ‘Rabbin için namaz kıl ve kurban kes’ buyurarak bu amelin yalnız Allah için yapılacağı anlaşılmaktadır. Kevser suresi ilk ayeti bu anlama gelmektedir.

İkinci ayette, Rasulullah’a (sav) düşmanlık eden herkes kastedilmektedir. Onlar o derece ileri gitmişlerdi ki ağza alınmayacak sözler sarf etmeye başladılar. Beter ol deyimi ‘ebter’den gelmektedir. Manası dikendir. Burada asıl soyu kesik olanların Peygamberimize ‘ebter’ diyenlerdir deniyor. Rabbimiz onların soyunun kesileceğini haber ediyor ve Peygamberimize de dünyanın her yerine davasının yayılacağını ve dünya yaşayan bütün insanların O’nu tanıyacağını bildiriyor.
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task