Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Kevser Suresi Faziletleri

Konu

Information #1
Kuran-ı Kerim’de 108. sure olan Kevser Suresi, kısa surelerdendir. İlk ayette geçen ‘kevser’ kelimesinden adını alın sure Mekki’dir (Mekke’de nazil olmuştur). Hz. Aişe, İbn Merduye, Abdullah b. Zübeyr ve Abdullah b. Abbas (ra) Mekki olduğunda hem fikirdir.

Hasan Basri başta olmak üzere, İkrime, Katade ve Mücahid gibi alimler surenin Medeni olduğunu savunmaktadır. Medeni olduğunu savunanlar şu hadis-i Şerif’i delil getirmektedir: ‘ Rasullullah (sav) aramızda oturuyordu. Bu sırada O’na vahiy geldi. Daha sonra tebessüm ederek başını kaldırdı.’ Bazı rivayetlerde, Rasulullah’a niçin tebessüm ettiği sorulduğu rivayet edilir. Daha sonra ‘Bismillahirrahmanirrahim’ diyerek Kevser Suresini okuduğu rivayet edilir. Biliyor musunuz? Kevser Suresi nedir? Bilir misiniz’ dedi. Sahabe ‘Allah’ın Rasulü daha iyi bilir’ dediler. ‘Rabbimin bana cennette bahşettiği bir nehirdir’ buyurmuştur. (Ahmet İbn Hanbel, Müslim) Bu rivayet delil getirilerek surenin Medeni olduğu vurgulanmaktadır. Enes b. Malik’ten rivayet edildiği için Medeni denilmiştir. Enes b. Malik Medine’de Rasulullah’a katılmıştı.

Ebu Davud, Buhari ve İmam Ahmed Kevser’in Miraç’ta gösterildiğini dolayısıyla Miraç hadisesinin Mekke’de vuku bulması nedeniyle surenin Mekki olduğunu savunmuştur. Ancak kabul gören görüş Miraç hadisesinde Kevser’in Rasulullah (sav) bizzat gösterilmiş olması ve bu nedenle surenin Mekki olduğudur. Enes b. Malik’in rivayetinde Rasulullah sureden başka bir meseleden dolayı bahsetmiş olabilir ve bu durumda surenin o anda nazil olduğu zannedilebilir.

Mekke’nin zor şartlarında nazil olan Kevser Suresi, Rasulullah’a (sav) moral vermektedir. Rasulullah’a zafer müjdesi veren ayetlerin peşinden bu sure nazil oldu. Mekkeli Müşrikler ‘Onun soyu kurudu, kavminden ayrıldı. Yakında toprağa karışır’ diyerek alay ediyorlardı. As. b. Vail ‘Onun erkek evladı yok o ebterdir’ diyerek Rasulullah’ı (sav) rencide ediyordu. Sayılarıyla ve Kabe hizmetçiliği ile övünen Mekkeliler, her defasında ‘soyu kesik, yalnız’ diyerek alay ediyorlardı. Kasım ve Abdullah vefat edince Mekkeli bütün müşrikler bunu fırsat bilerek ‘ebter yani soyu kesik’ yaygarasını kopardılar.

Bütün bu alayların sonunda Rabbimiz Kevser Suresi’nin ayetlerini indirdi. Bu ayet bir müjdeydi ve Müşrikler için de acı bir haberdi. Kevser suresi anlamı ebterin kim olduğunu, namazın kimi için kılınacağını ve kurbanın kimin için kesileceğini anlatmaktadır.
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task