Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

İslamı nikah

Konu

Heart #1
Selamın aleyküm hocam benim muhabbet ettiğim bir kız arkadaşım var onunla birbirimizi 4 senedir tanıyoruz ve Allah rızası için evlenmeye karar verdik ailesi beni biliyor tanıyor ancak şu anda bir gelirim olmadığı için kendi evimize çıkamıyoruz ailesi de evliliğe karşı değil ancak adetlerimize geleneklerimize uygun bir şekilde bi kaç sene sonra durumumuz geçimimizi sağlayacağımız zamana gelince olabileceğini söylediler aile rızasını aldık ama izin alamadık geleneklere göre evlenemiyeceğimiz kendi evimize çıkamıyacağımız için kız arkadaşım 21 yaşında biz resmi nikah kıyıp daha sonrada islami nikah kıysak ailenin izini olmadan Allah rızasını gözetmek için helal olmak için günaha düşmemek için nikahımız Allah katında geçerli olup birbirimize helal olurmuyuz
Alıntı ile Cevapla
#2
Ve aleyküm selam.
Sizler her ne kadar temiz düşünmeye çalışıp, harama düşmemeye gayret eder gibi görünseniz de, anne babanın rızasını almadan böyle bir işe kalkışmanız doğru olmayacaktır. Nitekim Allah rasulü Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V) bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuştur:

رِضَى الرَّبِّ في رِضَى الْـوَالِدِ وَسَخَطُ الرَّبِّ في سَخَطِ الْـوَالِدِ

Allahın rızası, anne ve babanın rızasındadır. Allahın öfkesi de anne babanın öfkesindedir [Tirmizî].İlk etapta anne babanın rızasını almak daha doğru olacaktır. çünkü sizler eğer aileden habersiz nikah kıyacak olursanız, birbirinizin helali olacağınız gibi, artık aranızda haram kalmayacak ve cinsi münasebette bulunabilecek durumda olacaksınız. Burada baktığımız zaman, her ne kadar nikahtan sadece sizin haberiniz olsa da, olası durumlarda özellikle kız tarafı ve bütün aile eşrafı zor durumda kalacaktır. Şuanda sizin üzerinize büyük bir görev düşmektedir ki bu görevin adı "sabır"'dır. Sizler sabretme yolunu seçin . Ve evlenmeye karar verdiğiniz kişi ile özellikle tek kalmamaya dikkat edin. Çünkü şeytan ve nefis, biz insanlara her zaman haram olan şeyi, helal olan şeylerden daha tatlı göstermektedir.

Buradaki yazdıklarımın dışında, diyanet işleri başkanlığının fetvalar kitabı sayfa 250-251 e bakabilirsiniz. Umarım namazdan önce yazdığım bu hızlı cevap sizi tatmin etmeye yeterli olur. Allah şimdiden hayırlısıyla tamamına erdirsin ve yanlış işler yapmaktan cümlemizi muhafaza eylesin. selametle...
Ya Hay  Heart
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task