Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

İslam Dininde Hasta Ziyaretlerinin Önemi

Konu

#1
Hepimizin hayatlarımızın belli dönemlerin de çeşitli hastalıklar ve kazalar ile sınandığımız bunun yanın da zor günler geçirdiğimiz dönemler muhakkak yaşamışızdır. İşte bu zor dönemler de sevdiklerimiz, dostlarımız ve akrabalarımız tarafından yapılan ziyaretler de bizlere hem moral hem de motivasyon kaynağı olmuştur.

Müslümanlıkta Ziyaretler Çok Önemlidir
Tanıdığımız bir yakınımıza zor zamanlar geçirdiğin de yanın da olduğumuzu hissettirmek ve hastalandığın da yalnız bırakmamak İslam dininin gereklerinden de bir tanesidir. Çünkü İslamiyet’ e göre tüm inanan Müslümanlar aynı zaman da birerdin kardeşleridir.  Hasta ziyareti aynı zaman da Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) Efendimizin de yapmış olduğu bir sünnettir.
Efendimiz  (s.a.v)“Kim güzel bir şekilde abdest alır, sevap düşüncesiyle hasta olan mümin kardeşini ziyarette bulunursa, cehennemden yetmiş yıllık yürüme mesafesi uzaklaştırılır.” Şeklin de buyurmuş olduğu bu söz İslam inancına sahip müminlerin hasta ziyaretine ne kadar önem vermeleri gerektiği hakkın da bizlere ışık olmalıdır.
Hz. Muhammed (s.a.v) yaşadığı dönem de hasta olan kimseleri ziyaret eder ve o kişilere de sağlıklarına kavuşmaları için dua ederdi. Allah’ın Resulü hasta ziyaretinin dinini layığıyla yaşamak isteyen bir müminin yerine getirmesi gerek bir görev olarak görmüştür. Bu görev bizlere insani duygularımızı hatırlatır ve hasta olan kişinin çekmiş olduğu sıkıntıyı, yalnızlığı, acıyı yüreğin de hafifletmesine yardımcı olur.

Hastalıklar Da Birer Sınavdır
Müslüman bir kişinin her durum da olduğu gibi hastalık halinde de sabır etmesi gerekir. Müslüman bir insanın başına gelen her türlü sıkıntı ve hastalık gibi durumlar AllahüTeala tarafından gönderilmiş olan birer sınavdır. Bu sınav da üzüntüye kapılmamak, isyan etmemek sabırlı davranıp Allah’a sığınarak şifa ve sabır beklemek gerekir. Unutmamak gerekir ki bu dünya bir imtihan dünyasıdır ve mümin kişinin başına gelen her türlü hadise AllahüTeala tarafından gönderilen ayrı birer imtihanlardır. Bu sınavlar kimi zaman zor ve çetrefilli geçse de her şeyin Allah’tan geldiğini bilmeli asla isyana ve ye’se kapılmamalıyız. 
Hz. Muhammed (s.a.v) Efendimizin bu konu hakkın da söylemiş olduğu bir diğer hadis-i şerif ise şöyledir; “ Kendisine isabet eden bir zarardan dolayı sizden biriniz ölümü istemesin. Eğer mutlaka istiyorsa şöyle desin: Allah'ım. Benim için hayat hayırlı ise bana hayat ver, ölüm hayırlı ise beni öldür.”
Mümin kimseler başlarına gelen hastalıklardan şikâyet etmezlerse Allah da onlara bir önce ki hallerinden daha da iyi bir sağlık bahşeder. Gerek hasta olan kişi gerekse onu ziyarete gelen kişilere bura da önemli bir iş düşmektedir. Ziyareti gerçekleştiren müminler bu ziyaret esnasın da hüzne kapılmamalı ve sızlanmamalıdır. Böyle bir durum hastanın morali için iyi olmaz. Hüzne kapılmak yerine o kişi için Allah’a dua edilmeli ve şifa istenmelidir.
Bu konu en son: 09-23-2021, 06:30 PM Tarihinde, Saat: {2} düzenlenmiştir. Düzenleyen: ozlemege.
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task