Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

İslam’ da Temizlik

Konu

#1
Allah-u Teâlâ O’ na iman eden kullarından temiz olmalarını istemektedir. İslamiyet’ de en temel kaideler temizlik üzerine kurulmuştur. İbadet edebilmek için Allah’ ın şart koştuğu en temel ilke temiz olmaktır. İbadet edebilmek için en ön koşul olan temizlik kuralına uymadan yapılan ibadetler Allah katın da geçersiz ve eksik kalacaktır. Şunu unutmamak gerekir ki temizlik aslın da sırf kendisi olarak bir ibadettir. Müslüman hem ruhen hem bedene temiz olmak zorundadır. Dilini kötü sözden arındırmalı, bedenini temiz tutmalı ve çeşitli ihtiras, fesatlık, kibir gibi duygulardan kendini arındırmalıdır.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Temizliğe Çok Önem Verirdi
Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) temizliğe çok önem verirdi. Temizlik konusun da söylemiş olduğu en bilinen hadislerden bir tanesi; “ Temizlik imanın yarısıdır.” (Müslim, Tahare, 1) hadis-i şerifidir. Allah’ ın Resulü temizliğin sadece bedenen değil ruhen ve manen yapılması gerektiğini söylemiştir. Allah’ a iman eden bir Müslüman’ ın dilin de kötü söz, küfür ve aşağılayıcı cümleler olamaz. Hem dilimizi bizlere küfre götüren sözlerden korumalı hem de bedenimizi İslam’ ın emrettiği gibi temiz tutmak için mücadele vermek her iman eden Müslüman’ ın yerine getirmesi gereken bir davranış olarak öne çıkar.
Hz. Muhammed (s.a.v) her Müslümanın hafta da en ez bir kere tüm vücudunu yıkaması gerektiğini söylediği bilinmektedir. Diş temizliğine de çok önem veren Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) “ Misvak kullanın, çünkü misvak ağzı temizler” hadis-i şerifin de diş temizliğinin de çok önemli olduğunu belirterek Müslümanlara örnek olmuştur.

Müslüman Yaşadığı Yeri Temiz Tutmalıdır
İslam’ ı hakkıyla yaşamak isteyen bir Müslüman öncelikle yaşadığı yeri temiz tutmalıdır. Bir ev de yapılan ibadetlerin kabul olabilmesi için o ortamın temiz olması pisliklerden arındırılmış olması gerekmektedir. Çöplerini dışarı atmayarak etrafını temiz tutmak da yine İslam dininin emretmiş olduğu temizliğin bir parçasıdır. Bu durum ayı zaman da Müslümanlar olarak ahlaki bir sorumluluktur da. Bir Müslüman her zaman temiz olmalı ve bulunduğu ortamı da temiz tutarak çevresin de bulunan diğer insanlara da örnek olmalıdır.
Müslüman bir kimsenin yemeklerden önce ve sonra ellerini yıkaması bu hususa da çok dikkat göstermesi gerekmektedir. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) bu konu da söylemiş olduğu şöyle bir hadis-i şerif bulunmaktadır; “ Yemekten önce ve sonra el yıkamak yemeğe bereket getirir.” (Tirmizî, Et’ ime, 29) Bu hadis-i şerif örneğin de görmüş olduğumuz gibi el yıkamaya özen göstermek Müslümanların unutmayıp hassasiyet göstermeleri gereken ayrı bir husustur. Yine el ve ayak tırnaklarının fazla uzamadan kesilmesi ve temizlenmesi yine İslam’ ın gereklerinden birisidir. Bunların yanın da her Müslüman kadın ve erkekten saçlarını taramaları erkeklerin sakallarına her zaman düzenli tutmaları da İslam’ ınolmasını emrettiği başlıca temizlik ilkelerindendir.
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task