Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

İnsanın Yaratılış Amacı Nedir?

Konu

#1
İnsan neden yaratıldı? İnsanın yaratılmasında bir amaç var mıdır? Yoksa insan kendi kendine mi dünyaya geldi sorusu sıklıkla sorulan soruların başında yerini almıştır. Bazısının genellikle sorduğu insanın yaratılış amacı bazısı için saçma bir sorudur. Size biz bugün insanın ve doğanın rastgele oluşamayacağı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.
Bilgisini vereceğim varlık çok küçük gibi görünen ama aslında yaratılışında büyük hikmetleri barındıran bir varlıktır. Bu varlığın adı sivrisinek. Evet, sivrisinek küçük bir varlıktır. Allah bundan yüz yıllardan önce şu şekilde buyurdu. Bakara Suresinin 26. ayetinde mealen söyle buyuruyor; "Allah, bir sivrisineği, ondan daha da ötesi bir varlığı örnek olarak vermekten çekinmez. İman edenler onun, Rablerinden (gelen) bir gerçek olduğunu bilirler. Küfre saplananlar ise, "Allah, örnek olarak bununla neyi kastetmiştir?" derler. (Allah) onunla birçoklarını saptırır, birçoklarını da doğru yola iletir. Onunla ancak fasıkları saptırır."
Bilim Sonradan Mı Oluştu?
Bildiğiniz gibi Kuran-ı Kerim’in indiği yıllarda bilim diye bir şey söz konusu bile değildi. O zamanda insanlar Allah niye bu küçük varlığı örnek verdi diye sorabilirler. Bunu soran kişiler bilmiyorlar ki onun yaratılışında bir çok hikmet bulunmaktadır. Günümüz şartlarında bilimin gelişmesiyle, sivrisineğin oluşumundan tutun da yumurta haline gelip yumurtalardan yavruların çıkarak birkaç evre geçirmesine kadar incelemektedir. Şimdi asıl konumuza gelelim. İnsan neden yaratıldı?
İnsan gibi dünyada veya evrende yaratılan her varlık boş yere yaratılmamıştır. Her şeyin belirli bir amacı ve görevi bulunmaktadır. İnsan dışında olan tüm varlıklarda bunun farkındalar. İnsanı diğer canlılardan ayıran bir diğer özelliği de aklı olmaktadır. Aklı olmayan pek çok varlık kendi görevini bilip yerine getirmektedir. Aklı olan insan da bunun farkına varamayıp sorguluyor. Allahın yaratmadaki hikmetleri bu kadar kusursuzken insanoğlu hala şükretmemektedir. Bizi bir yaratan olduğu konusunda dünyanın neresinde olursa olsun insanlığın yaratılışından bu güne kadar ki zamanda hiçbir toplum kendi kendine var olduğuna inanmamıştır. Hep bir yaratıcıya sığınan insanoğlu hep insandan öte bir varlığa inanmışlardır.
Yüce Allah kitabı Kur’an-ı Kerim‘de şöyle buyurmaktadır:.
Elbette Biz göğü, yeri ve aralarında olan varlıkları oyun ve eğlence olsun diye yaratmadık.
“Biz göğü, yeri ve ikisinin arasındaki varlıkları gayesiz, boşuna yaratmadık. Bu sadece kafirlerin bir zannı ve iddiasıdır. Artık o ateşten vay haline o kafirlerin!"
Şayet biraz anlayarak bakacak olursak yani bir nevi baktığımız şeyi okumasını bilirsek eğer bu evrenin en küçük bir hata ile karşı karşıya kalmadan milyarlarca senedir varlığını sürdürdüğü ve Allah’ın takdir buyurduğu kıyamete kadarda varlığını sürdüreceği şüphesizdir. Yüce “Allah onu direksiz yükseltti ve kusursuz işleyen bir sisteme bağladı.” Allahın yaratmasında herhangi bir şüphecilik yapmamalıyız. Elbette bilimsel açıdan araştırmalar da yapmalı fakat Allahın varlığına da inanmamız lazım.
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task