Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

İmanın Çeşitleri Nelerdir? Kaç Çeşit İman Vardır?

Konu

#1
İman bildiğiniz gibi hem Allah’a, kutsal kitaplarına, peygamberlerine, meleklerine, ahrete ve kadere tam teslimiyetle inanmak, bu inancı diliyle ifade etmek ve kalp ile destekleme anlamına gelir. İman etmekte ilahi düzende Allah’ı tek yaratan kabul ederek ona başkaca ilah, eş ve ortak tanımamak anlamına gelir. İman’ın farklı çeşitleri olduğunu zaten biliyorsunuz. Fakat biz sizlere bugün detaylı veya detaysız olarak inanma durumuna göre icmali ve tafsili olarak ikiye ayrılmaktadır.
İcmali İman Nedir?
İcmali İman, inanılacak şeylere kısaca ve toptan olarak detay düşünmeden inanmak anlamına gelir. İmanın en özlü ve en kısa hali olan icmali iman aslında tevhid ve şehadet kelimelerinde de özetlenmiştir. İmanın ilk derecesi olarak bilinen İcmali İman İslamın temel direğidir.
Tafsili İman Nedir?
Tafsili iman, inanılacak olan her şeye açık ve geniş bir şekilde ayrıntılı olarak inanmaya verilen addır. Yine iman, iman edilecek olan şeylerden birini görüp dinleyerek ya da araştırıp emek sarf ederek iman etmek şeklinde ikiye ayrılacaktır.
Taklidi İman
Delillere dayalı olmadan yalnızca çevrenin söylemiyle meydana gelen ve adeta kişinin İslam toplumunda doğup büyümüş olması sonucu olarak görünen imana taklidi iman adı verilir. Ehli sünnet bilginlerinin pek çoğu bu tür imanı geçerli kılmakla beraber kişi aynı zamanda akli, araştırıp ikna olarak, aklı ve kalbi ortak ederek inanmak anlamına gelir.
Tahkiki İman
Tahkiki iman olarak adlandırılan iman ise araştıran ve muhakeme eden kimsenin sağlam delillere dayanan imanına verilen addı. Kulaktan dolma bilgilere dayanmayarak, Kuran ve sahih sünnete dayalı imana verilen addır.
İman ile İlgili Hadisler
Allah Resûlü sallAllahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Kim Allahtan başka hiçbir ilah olmadığına, Muhammedin de Onun Resûlü olduğuna şehadet ederse, Allah ona ateşi haram eder."
Ubâde radıyAllahu anh. Tirmizî.
Allah Resûlü sallAllahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Kalbinde zerre kadar îmanı olan kimse, cehennemden çıkar."
Ebû Saîd radıyAllahu anh. Tirmizî.
Allah Resûlü sallAllahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Şüphesiz Allah, yalnız kendi rızasını isteyerek, "Lâ ilâhe illAllah" diyen kimseye, ateşi haram etmiştir."
İbn Şihâb radıyAllahu anh. Buhârî.
 Allah Resûlü sallAllahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Muhammedin nefsi elinde olana yemin ederim ki, yahudi olsun, hıristiyan olsun, bu insanlardan beni duyup da, getirdiğim kitaba îman etmeden ölen kimse, kesinlikle cehennemlik olur."
Ebû Hureyre radıyAllahu anh. Müslim.
Allah Resûlü sallAllahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"iman, cennete, cehenneme, hesap gününe, yaptıklarını tartan mîzana ve iyisiyle kötüsüyle kadere, inanmandır."
İbn Abbas radıyAllahu anh. Ahmed.
Allah Resûlü sallAllahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Allah, şüphesiz kıyamet gününde ümmetimden bir adamı ortaya çıkartacak. Herkesin gözü önünde, herbiri gözün görebildiği kadar büyük olan tam doksandokuz dosya açılacak. Sonra ona şöyle diyecek:
"Bunlardan bir şeyi inkâr edebilir misin? Yazıcı meleklerim sana haksızlık ettiler mi?"
"Hayır, ya Rabbi!" diyecek.
Allah, "Evet, katımızda senin sevabın vardır. Bugün sana hiçbir haksızlık yapılmayacaktır," diyecek ve ona içinde "Eşhedü en Lâ ilâhe illAllah ve eşhedü enne Muhammeden abduhu ve Resûlüh," yazılı bir kâğıt çıkartacak ve "Haydi tartıya hazırlan!" diyecek.
"Ya Rabbi, bu kadar dosyanın yanında bu kâğıt neye yarar ki?" der demez, kendisine şu söylenecek:
"Sen bugün haksızlığa uğratılmayacaksın."
Terazinin bir kefesine dosyalar, diğer kefesine de şehadet kelimesi yazılı kâğıt konacak ve kâğıt, dosyalara ağır gelecektir. Zira, Allahın ismini hiçbir şey tartamaz."
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task