Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

İlk Müslüman Çocuk Kimdir?

Konu

#1
İslam dini herkesi eşit bir şekilde kucaklayan tüm insanları Allah’ın karşısın da eşit olarak gören bir insanın diğer bir insana üstünlüğünün ancak ve ancak takva seviyesi ile olabileceğini söyleyen bir dindir. İslam dinin de herhangi bir zorlama yoktur. Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) Efendimize inanarak Müslüman olan ilk sahabeler de bunu tamamen kendi iradeleri ile kabul etmişlerdir.

Peygamber Efendimiz ve Hz Ali
Hz. Ali, Peygamber Efendimizin amcası olan Ebu Talib’ in bir oğludur. Ancak küçük yaşlarından itibaren Hz. Muhammed ile birlikte büyümekte ve her şeyi ondan öğrenmeye başlamıştı. Hz. Hatice validemiz ile namaz kılan Peygamber Efendimiz (s.a.v) Efendimizi gören Hz. Ali namazdan sonra Efendimizin yanına giderek onlara ne yaptığını sordu. Hz. Ali’ den gelen bu soru sonrası sevgili Peygamberimiz sorusunu yanıtsız bırakmadı ve ona; “Yâ Ali! Bu Allah’ın seçtiği, beğendiği dindir. Ben, seni, bir olan Allah’ a inanmaya davet eder; insana ne faydası, ne de zararı dokunmayacak olan Lât ve Uzza’ya (Müşriklerin tapındığı putlar) bağlanmaktan sakındırırım” diye cevap verdi. Bu cevaba karşılık henüz çocuk yaşların da olan Hz. Ali “ Babam EbûTalib’e danışmadan bir şey diyemem” diye karşılık verdi.
Ancak güzel Peygamberimiz Allah-u Teala’ dan İslam dinini herkese anlatma emrini daha almamıştı ve Hz. Ali’ ye eğer söylediklerini yapmayacaksa tüm bu gördüklerini ve duyduklarını unutmasını istedi. Hz Ali ise buna karşılık hiçbir şey söylemeyeceğine dair Efendimize bir söz verdi. Hz. Ali ise o gün eve döndükten sonra sabaha kadar Peygamber Efendimiz (s.a.v) tarafından kendisine söylenen sözleri düşünmüş ve gerçekten de o cansız putlara tapmanın ne kadar saçma olduğunu kendine söylemiştir. Hava aydınlandıktan sonra ilk işi Peygamberimiz Hz. Muhammed’ in yanına gitmek olan Hz. Ali; “Allah, beni yaratırken babama sormadı ki, beni Yaratana ibadet etmek için babama sorayım” diye cevap vererek kararını Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’ söylemiştir. Sonrasın da kelime-i Şahadet getirerek Müslüman olan Hz. Ali İslam dinini seçen ilk Müslüman çocuk olmuştur.

Hz. Ali Dört Halifeden Sonuncusudur
Henüz çocuk sayılan 8-9 yaşların da Allah’a ve Resulüne inanarak Müslüman olan Hz. Ali, Peygamberimiz tarafından da çok sevilen birisi olmuştur. Öyle ki ilerleten zamanlar da Hz. Muhammed (s.a.v) Efendimizin kızlarından Hz. Fatıma ile de evlenmişlerdir. Küçük yaşların da Efendimiz ile namaz kılma şerefine erişmiş ve Peygamberimiz tarafından namazı nasıl kılacağı öğretilen İslam'ın Kılıcı adıyla da anılan Hz. Ali çocuk yaşlarından itibaren son nefesine kadar hak din olan İslam’ ıninsanlar tarafından anlaşılması ve hakkıyla uygulanması için mücadele vermiştir. Peygamber Efendimizin vefatından sonra ki Dört Halide Dönemin de ki son Halife Hz. Ali’ dir.
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task