Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

İhlas Suresi’nin Faziletleri Nelerdir? Nüzul Sebebi ve Anlamı Nedir?

Konu

Information #1
Kur’an-ı Kerim kitabı, bilindiği üzere İslam inancını insanlara bildirmek üzere vahiy yolu ile ortaya çıkmış bir kitaptır. Dolayısıyla Allah’ın birliği ve diğer tüm benzersiz sıfatlarından açık bir şekilde söz edilmesi, İhlas Suresi’nin faziletlerinden olduğu gibi diğer tüm surelerin de en önemli fazileti sayılabilir. 

Kur’an-ı Kerim’in 112. Ayeti olan İhlas Suresi, anlam olarak “içtenlik, saflık” anlamına gelmektedir. Bu adlandırma, surenin İslam inancı açısından sahip olduğu önemi de insanlara gösterir. İhlas sahibi, gerçek bir Müslüman olmak isteyenlerin ilk olarak İhlas Suresi’nin anlamını tam olarak kavramış olması beklenebilir. Çünkü toplamda dört tane ayetten oluşmasına rağmen bu sure İslam inancının, Allah’ın birliğinin ve sahip olduğu en önemli özelliklerin mübarek bir özetidir.

İhlas Suresi’nin Nüzul Sebebi Nedir?

Diğer tüm farklı surelerde de olduğu gibi, İhlas Suresi’nin nüzul sebebi önemli bir konu hakkında en kesin hükümlerin Allah tarafından kullara bildirilecek olmasıdır. Allah-u Teala, bizzat kendisinin sahip olduğu önemli sıfat ve özellikleri kullarına bildirerek, onları başka ilahlara tapmaktan uzaklaştırmıştır.
Kainatın sahibi olan başka bir varlığın olmadığını putperest Arap toplumuna açık bir şekilde hatırlatmak ve kendisinin kimseye bağlı ya da muhtaç olmadığını bildirmek için bu surenin ayetlerini vahiy ile Peygamberine bildirmiştir.

İhlas Suresi, Kur’an-ı Kerim’in 111. Suresi olan Tebbet Suresi’nden sonra nazil olmuştur. Putperestliği ve Hz. Muhammed’e olan düşmanlığı ile ün sahibi olmuş Ebu Leheb’in kahrolduğunu ve onu hiçbir dünyasal kazancının kurtarmış olmadığını bildiren Tebbet Suresi ayetleri, genel olarak günahkarların kötü durumundan söz etmektedir.

Ondan sonra nazil olan 112. Sure (İhlas Suresi) ise tüm bu günahkarların reddettiği Allah’ın üstünlüklerinden bahseder. Dolayısıyla İhlas Suresi’nin nüzul sebebi, günahkarlara bir öğüt vermek olarak da kabul edilebilir.

İhlas Suresi’nin Anlamı Nedir?
İhlas Suresi’nin anlamı kolaylıkla anlaşılabilecek kadar açıktır. Bu surenin Türkçesi şu şekildedir:

“1 De ki: ‘O Allah’tır, birdir, tektir.’ 2 ‘Allah Samed’dir. (Her şey tamamen O’na muhtaçtır ve O ise hiç kimseye ya da hiçbir şeye muhtaç değildir.)’ 3 ‘O’ndan bir çocuk meydana gelmemiştir. (O kimsenin babası değildir.) Kendisi de (birinden) doğmamıştır. (Kendisi de çocuk değildir.) 4 ‘Hiçbir şey O’na denk ve benzer değildir.’”

İhlas Suresi’nin anlamı, Allah-u Teala’nın hiçbir şey ile denk ya da benzer olmayışı ve Samed oluşudur. Bu sure, tüm ayetleri ile Allah’ın tanımını yapmaktadır. Dolayısıyla İslam inancının en temel konuları bu surede işlenmiştir. İhlas Suresi’nin faziletleri, tüm sure ayetlerinde rahatlıkla görülebilir.
Bu konu en son: 10-23-2020, 07:16 AM Tarihinde, Saat: {2} düzenlenmiştir. Düzenleyen: zeynep.
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task