Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Hz. Sevde Nedir?

Konu

#1
Hz Sevde,  Hz Muhammed Efendimizin ikinci eşidir. Hz efendimizden önce de İslam için birçok hizmet yapmış ve beraberinde Habeşistan'a hicret etmiş yaşlı bir kadındı. Hz Muhammed Efendimizin ilk eşi Hz Hatice'nin vefatından sonra evini idare edecek ve çocuklar evlenecek kişi bulmak zorunda kalmıştır. Bu doğrultuda Müslüman olduğu için burada bulunan Hz Sevde ile evlenmeye karar vermiş ve peygamber eşi olarak Hz sevdiği seçmiştir. Hz Sevde ve Hz Muhammed'in yaptığı evlilik doğrultusunda babasından izin alarak gerçekleşmiştir hicretten 3 yıl öncesinde bir oluşmuş olup Müslüman olmayan kardeşi bu evliliğe karşı çıkmıştı ancak daha sonra Müslüman olan bu kardeş nikah günü yaptıklarından utanmıştı.

Hz Sevde’nin yakınları ve kabilesi ise İslam'a ve Müslümanlara bakışının olumlu olmasını sağlamış ve beraberinde birçok kişinin Müslüman olmasına neden olmuştur.
Mekke halkı içinde bulunduğu Güneş kabilesinde bağlı olduğunu bilinen Hz vefatı sonrası Hz Muhammed'in neden dul ve yaşlı bir kadın ile evlendiği ne dair anlam kuramadı. Bunun nedeni ise Hz Sevde’nin zengin ve genç olmamasıydı. Fakat buna rağmen evlenmeyi seçti. Çünkü bu bir gönül değil dini için büyük fedakarlık gösterilen bir hanıma sahip çıkma dürtüsüydü. Gerçekleşen bu durum Hz Sevde içinde büyük bir şeref olmaktaydı. Peygamber Efendimize karşı saygılı ve hassastı, şakacı ve neşeli bir insan olarak hoş sohbetiyle Peygamber Efendimizin duasını almış biridir.

Dinine Bağlı Bir Kadındı
Hz Sevde annemiz hicret zamanı ve vefat süresince Hz Muhammed yanında yer aldı. Diğer eşleri gibi savaştı.  Uhud Savaş sürecinde yaralıların tedavisi ve cephe gerisinde aktif olarak hizmetine devam etti. Hz Muhammed efendimizinveda haccı üzerinde bulunmuş,vefatından sonra da umreye gitmiştir. Hz Muhammed'in genç karısı olan Hz Ayşe’yi kızı gibi sevmiş ve destekçi olmuştur. Hz Ayşe annemiz de Hz Sevde annemize karşı anne sevgisi göstermiştir. Hz Sevde annemiz sadaka vermeye ve insanlara yardım etmeyi çok severdi bunun yanısıra halife Hz Ömer ona gümüş göndermiştir. O ise bütün gümüşleri Allah yolunda ihtiyaçları dağıtmıştı. Kendisine gelen hediyeleri de daima fakirlere verirdi.
Peygamber Efendimizin eşleri arasında Peygamber Efendimize en önce kimin kavuşacağı soruldu. Peygamber Efendimiz ise vefatından sonra bana en erken kavuşacak olan kolları en uzun olandır diye buyurdu. Buna karşı herkes eşlerinin kollarını ölçtü. Ancak Hz Muhammed Efendimizin demek istediği en çok sadaka veren en cömert anlamına gelen Hz Sevde oldu. Hz Sevde annemiz Hz Ömer'in halifeliği son yıllarında Hicret'in 54 yılında vefat etti. Kur'an-ı Kerim gibi birçok alanda Hz Sevde annemizden bahsedilmekte olup bu durum doğrultusunda Hz Sevda annemizin yaptığı iyiliklerden ve İslam'a dair bir çok özellikten bahsedilmektedir.
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task