Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Hz Muhammed Efendimiz Kıyafetleri Nasıldı?

Konu

#1
Peygamber Efendimiz daima Allah rızasını örnek olacak bir şekilde giyinmiştir. Bu durum özellikle Müslümanlar için oldukça önemlidir. bağlı bir şekilde İslam'a uygun giyinmek mümkündür. Bu durum kadın ve erkek Müslümanlar için geçerlidir. Önerilmeyen kıyafetlerden mutlaka uzak durulmalıdır.
Dünyanın üzerinde birçok canlı yer alır ancak bu canlıların üzerinde de bir ortak bulunmaktadır. Bundan dolayı giyinme gibi durumlar sadece insanlara özgü değil tüm meyve, sebze, hayvanlar için bile örtü bulunmaktadır. Bunun üzerine insanların da kendilerini öğretmekle görevli olduğu bir uyum sağlanmaktadır. Kur’an-ı Kerim'de de bu durum ifade edilmektedir.
“Ey Adem oğulları size mahrem yerlerinizi örtecek giysi elbise yarattık. Takva elbisesi işte o en hayırlısıdır. Bunlar Allah'ın ayetlerindendir ,umulur ki düşünüp öğüt alırlar" (Araf 7/26) ayette de anlaşıldığı gibi her insan farklı kıyafetler ile örtmek zorunda kalmaktadır.
Fakat bu ölçülerin en büyüğü imana sahip olmuş olan Takva elbisesi oluyor. Bir kimse kılık kıyafetin İslam'a uygun olması ve bunun beraberinde kibirden uzak olması gereklidir. Temiz ve lekeli  kıyafetleri tercih edilmesi aynı zamanda mahrem yerlerini kapatılması gerekir. Özellikle yerde sürünen kıyafetler ve yücelik belirten semboller, insan ve hayvan suretleri kıyafetin üzerinde asla bulunmamalıdır. Allah'ın rızasını kazanmak ve olmak amacıyla uygulanması gerekir. Bundan dolayı İslam'a uygun bir şekilde giyinmek oldukça önemlidir. Bu durum  Kul ile Allah arasındaki ilişkileri güçlendirmekte ve belalardan korunmaktadır. Ahirette insanı bu durum büyük kolaylıklar sunacak ve cehennem azabından koruyacaktır.Peygamber Efendimizin Giyinişi Örnek AlınırdıMüminlerin giyimi konusunda en önemli örnek Hz Muhammed Efendimizin kıyafetleri oluyor. Kendisi günlük hayatında genel olarak sarık ve takke giyerdi. Kullandığı sarığın ucunu omuzlarını doğru atmakta olup her yere uygun biçimde seçtiği kıyafetler ile giderdi. Genellikle beyaz kıyafetleri ağırlık veren Hz Muhammed Efendimiz bu alanda yeşil ve kırmızı olmak üzere farklı renklerde kıyafetlerde giymeyi tercih etmiştir. Fakat giydiği gömlekler gösterişten uzak olup genellikle pamuklu gömlekler tercih ederdi. Çoğu zaman kırmızıya yakın renkler hırkalar giyerdi. Ancak hiçbir şekilde gayrimüslimlerin modasına uygun giyinmedi.
Bunun yanı sıra Peygamber Efendimiz tarafından keten ve yün kumaşlarda tercih edilmiştir. Çoğu zaman gümüş veya demir yüzük takarak aksesuar kullanırdı. Fakataltın yüzük takılması veipek kıyafetler giyilmesi erkekler için kabul görmemektedir.
Kadın ve Erkek Kıyafet Arasında Fark
İslamiyet öncesi dönemde erkek ve kadınların mahrem yerlerini açmaması gerekmektedir. Bu durum İslamiyet Sonrasında da geçerlidir. İki cinsiyet bedeni özelliklere bağlı olarak farklı şekillerde örtünme kurallarına uymak zorundadır. Kadınlar erkekler gibi erkekler de kadınlar gibi asla giyinemez. Allah insanın bedenini örttüğü şekilde kullarının kusurlarını ödeyeceğini belirtmiştir bu durumda giyinme adabı oldukça önemli bir konu olmaktadır.
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task