Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Hızlı Namaz Kılmak Doğru Mu?

Konu

#1
[Resim: index.jpg]
Namaz kılmak her Müslüman kişiye farz kılınmış bir ibadettir. Hadisi şerifte buyurduğu üzere “Namaz Dinin Direğidir.” Sözüyle de namazın farz olduğu ispatlanmıştır. Elbette her ibadette olduğu gibi namaz ibadetinde de bazı dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Bu unsurların başında da hızlı namaz kılmak doğru mu? Sorusu gelmektedir. Bizde sizler için bu sorunun cevabını araştırdık. Öncelikle bilmeniz gereken konuların başında namazda manevi fayda nasıl yakalanır? Sorusu gelmektedir.

Namazda Manevi Fayda İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
Namaz kılarken daha ihlaslı olmak ve huşu duymak için bazı manevi faydalara dikkat etmeniz gerekiyor. Aşağıdaki hususlara dikkat ettiğiniz takdirde siz de namazdan yüksek verim elde edebileceksiniz.

Huzur-i Kalb
Namaz kılarken yalnızca okunan duaya, tesbihe ve ayeti kerimelerin ruhaniyetine bürünerek gerçek huşuyu yakalamak esas olandır. Dünya ile meşguliyeti tamamen kesmek, türlü düşünce ve meşgalelere takılmadan namaz kılan bir gönül sayesinde siz de gaflete kapılmayacaksınız. Gafletten sıyrılarak hakk ile beraber olabilir ve lisanın telaffuz ettiği manalardan hisse alabilirseniz huzur-i kalb elde edeceksiniz.

Tefehhüm
Okuduğunuz duayı bilmek, mümkün mertebe ne okuduğunun bilincinde olmak namaz kılarken önemlidir. Bu incelik huzur-i kalbden sonra önemlidir. Tefehhüm namazdaki halin diğer zamanlara taşınması esnasında önemli bir köprü vazifesi görecektir.

Ta’zim
Allah’ın huzurunda olduğunun farkında olarak gönlünü ona adamaya ta’zim denir. Yani namaz kılarken gönül huzuru, tefehhüm ile tezyin edildikten sonra bir de ondaki adaba uyum sağlamak demektir. Namazda olan bu hürmet hali, namazın değerini kat kat artırarak Allah katında şefaatçi olacaktır. Kul ta’zim makamında:
“Eğer namazının bir mi’râc olmasını istiyorsan, Allâh’ın azametini ve sana verdiği sayısız nimetleri tefekkür ederek kendi ibâdetini noksan say! Sakın kendi ibâdetine bakarak Allâh’a lâyıkıyla şükrettiğini sanma! Hazret-i Peygamber -sallâllâhü aleyhi ve sellem- dahî: «Yâ Rabbî! Sana lâyıkıyla kulluk yapamadım; beni afveyle!» diye istiğfârda bulunmuştur.” îkâzından nasîb alır ve kıldığı namazdan son derece istifâde eder.

Heybet
Ta’zimden meydana gelen bir korku içerisinde bulunmaya Heybet adı verilir. Meydana gelen bu korku aslında kulun kendi makamını bilerek, Allah’ın yüce azametine müdrik olmasına vesile olur ki  namazdaki ciddiyet ve takva böylece hasıl olacaktır. Ayet-i kerimede buyrulur ki:
…Şüphesiz Allâh indinde en üstününüz takvâ bakımından en üstün olanınızdır…” (el-Hucurât, 13)
Ebû Zerr -radıyallâhü anh- anlatıyor:
Hazret-i Peygamber -sallâllâhü aleyhi ve sellem- bir güz mevsiminde dışarı çıkmıştı. Ağaçlardan yapraklar dökülüyordu. Buyurdu ki:
“Yâ Ebâ Zerr! Şüphesiz ki, müslüman bir kul sırf Allâh rızâsı için (yâni ihlâs ve takvâ üzre) namaz kılarsa, onun bütün günahları şu yaprakların ağaçtan döküldüğü gibi dökülür.” (Ahmed, Tergîb)

Reca
Ümitvar olmanın adı dinen Reca’dir. Namazda ta’zimle beraber kulun Allah’ın rıza ve rahmetini ümit etmesi, bu anlamda namaz sonrası da duada bulunması kulun görevlerindendir.
 
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task