Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Hılful Fudul Antlaşması ve Özellikleri

Konu

Information #1
Mekke'de kabileler arasında yaşanan kan davaları, hac ve ticaret amacıyla Mekke dışından gelen zayıf ve güçsüz kimselerin birçok kez haksızlık ve zulme maruz kalmasına sebep olmakta, şehrin güvenli bir belde olmasına gölge düşürmekteydi. Hılful Fudul böyle bir ortamda ortaya çıktı. Şehirde mal, can, ırz ve namus güvenliği kalmamıştı. Haram aylardan biri olan Zilkade ayında yaşanan bir olay bardağı taşıran son damla oldu ve vicdan sahibi insanları harekete geçirdi.
Hılful Fudul Nedir?
Yemen bölgesinde Zübeyd’in kabilesinden bir tacir Mekke'ye mal getirmiş ve Mekke'nin ileri gelenlerinden As bin Vail ile pazarlık yapıp belirli bir fiyat karşılığında malı teslim etmişti. Ancak As b. Vail borcuna sadık kalmayarak satıcıyı oyalayıp durdu. Sonunda borcunu inkar ettiği gibi aldığı malları iade etmeye de yanaşmadı. Zor durumda kalan Yemenli tacir aralarında Mekke'nin ileri gelenlerinin de bulunduğu birçok kişiye müracaat edip yardım istedi. Ancak bir kısmı As bin Vail’in düşmanlığını kazanmaktan, bir kısmı da dostluğunu kaybetmekten çekindiği için yardım etmekten çekindiler. Hılful Fudul platformunun kuruluşunu bu olay tetiklemiştir.

Çaresizlik İçinde ne yapacağını düşünen tacir ertesi gün Kureyş ileri gelenlerinin Kabe etrafında küme küme oturdukları bir sırada Ebu Kubeys dağına çıktı. Herkesin duyacağı yüksek sesle acıklı bir şekilde mağduriyetini dile getirdi ve yardım istedi. Bu çağrıyı duyan Kureyş'in ileri gelenlerinden bazıları yardım etmeye karar verdiler. Bunların başında Zübeyr bin Abdülmuttalib gelmekteydi. Hz. Peygamber'in amcası olan Zübeyr bin Abdülmuttalib, şehrin en zengin, yaşlı ve nüfuzlu kabile reisi durumundaki Abdullah bin Cudan’a başvurarak onu bu durumun görüşülmesi için bir toplantı yapmaya ikna etti.

Kureyş'in kollarından Beni Haşim, Beni Mursüb, Beni Zühre, Beni Teym ve ileri gelenleri, Abdullah bin Cüdan’ın evinde yapılan yemekli toplantıya iştirak ettiler. Toplantıya o sırada yirmi yaşında olan Peygamberimiz sallahu aleyhi vessellem de amcası Zübeyr bin Abdülmuttalib ile birlikte katıldı.

Toplantıda hazır bulunanlar uzun tartışmalardan sonra haksızlığı önlemek için yemin ettiler ve bu iş için gönüllülerden oluşacak bir gurup kurmayı kararlaştırdılar. Hılful Fudul konseyinin ilk icraatı topluca As bin Vail'in yanına gidip Zübeydli tacirin hakkını geri almak ve mazluma hakkını iade etmek oldu. Mekke'nin ileri gelenlerini karşısında gören As bin Vail, borcundan kaçamadığı gibi hılful fudul’a katılanlardan hiç kimse de onu destekleyip bu harekete karşı akamadı.
Hılful Fudul Antlaşması

Başka bir seferinde de Yemenli bir tacir kızıyla Mekke’ye ticarete geldi. Şehrin ileri gelenlerinden Nübeyh bin Haccac, kızı zorla babasından alıp evine götürdü. Feryatlar içinde yardım isteyen babaya Hılful Fudul konseyine başvurması tavsiye edildi. Adam Kabe’de ‘yetişin Hılful Fudul üyeleri’ diye bağırdı. Çok geçmeden üyeler kılıçlarını çekerek geldiler. Olayı babalarından dinleyen üyeler Nübey’in evini sardılar ve kızı aldılar. Bu antlaşma İslam döneminde de bir süre devam etmiştir.

Hz. Peygamber aleyhisselam Hılful Fudul ittifakından övgüyle bahsetmiş ve şöyle buyurmuştur: "Ben Abdullah bin Cüdan’ın evinde yapılan antlaşmaya amcalarımla birlikte iştirak ettim. Bu ittifakta yer almış olmanın mutluluğunu kızıl develere değişmem. Bugün de böyle bir antlaşmaya çağrılsam hiç tereddüt etmem katılırım.”
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task