Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Hac İbadeti Kaç Çeşittir?

Konu

#1
[Resim: 3103826_810x458.jpg]
Hac farz, vacip ve sünnet olarak üçe ayrılır. Gereken şartları sağlayan her müslümanın ömründe bir kez bile olsa haccetmesi farzdır. Eğer yükümlü değilse, hac yapmayı istiyorsa ve buna bir adak adamışsa bu vaciptir. Yine bir nafile ibadette olduğu gibi başlanmışken bozulan nafile bir haccı da kaza etmek vaciptir. Farz haccı yapan kişinin birden fazla yapacağı haclarla yükümlü olmayan çocuğun yaptığı hac ibadeti nafile sayılacaktır. Umre ise hac aylarının dışında yapılan bir sünnettir.


Haccın Çeşitleri

Hac ve umre tek başına yapıldığı gibi aynı zamanda aynı yılın farklı aylarında da yapılır. Hac ibadetinin çeşitleri üçe ayrılır.

İrfad Haccı

İrfad haccı umresiz olarak yapılan hacca verilen addır. Yalnızca hac ibadeti yapıldığı için bu adı almıştır. Hac ayları içerisinde hacdan önce umre yapmayıp, hac ibadetiyle ihrama giren ve yalnızca hac ibadetini yerine getirmeye irfad haccı denir. Kuranda haccın farz olduğunu bildiren “Oraya gitmeye gücü yeten herkesin o evi haccetmesi, Allah’ın insanlar üzerinde bir hakkıdır.” âyeti öncelikle ifrad haccını içine alır. Hz. Peygamber’in Veda haccında yalnız ifrad haccına niyet ettiği Hz. Âişe ve İbn Ömer gibi sahâbîlerden nakledilmişse de, O’nun temettu’ veya kıran haccı yaptığına dair de güçlü rivâyetler vardır.

Temettu Haccı

Hac aylarından önce umre için ihrama girerek umreyi tamamladıktan sonra aynı yılın hac aylarında hac için yeniden ihrama girerek gerçekleştirilen hacca temettu haccı adı verilir. Temettu haccı yapacak olan kişi mikatta, umre niyetiyle ihrama girecektir. Mekkeye ulaşınca da tavaf ve say yapacaklardır. Tıraş olacak ve saçlarını kısaltacaklardır. Böylece umreyi tamamlayarak ihramdan çıkacaklardır. Normal elbiselerini giyip, ihramlı olmayanlara mübah olan şeylerden yararlanacaktır.
Allah Teâlâ şöyle buyurur: “Güvene kavuştuğunuz zaman hac zamanına kadar umre ile yararlanmak isteyen kimse, kolayına gelen kurbanı keser; kurbanı bulamayan, üç gün hacda, yedi gün de döndüğünüz zaman olmak üzere tam on gün oruç tutar. Bu, ailesi Mescid -i Haram civarında oturmayanlar içindir.”

Kıran Haccı

Aynı yılın hac ayları içerisinde umre ve haccı tek ihramla birleştirerek yapılan hacca Kıran haccı adı verilir. Burada umre ve hac tek ihramla yapıldığından dolayı birleştirmeli hac anlamında kıran haccı adı verilir. Hz. Âişe (r. anhâ), Vedâ haccında Hz. Peygamber’in ve sahâbenin yaptığı haccın çeşidiyle ilgili olarak şöyle demiştir: “Biz, Veda haccı yılında Rasûlullah (s.a.s) ile birlikte çıktık. Kimimiz umre, kimimiz hacla birlikte umre, kimimiz de yalnız hac için niyet ederek telbiye getirdik. Allah’ın Rasûlü de yalnız hac için telbiye getirmişti. Yalnız hac için niyet edip telbiye getirenler veya hacla umreyi birleştirenler, kurban bayramı gününe kadar ihramdan çıkmadılar.” Burada, ihramdan çıkmaksızın, tek ihramla yapılan hac ve umre “kıran haccı” adını alır.
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task