Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Güzel Bir Ölüm İçin Şifreler

Konu

#1
Müslümanların yaşamı yaşarken de ölürken de güzel olmalıdır ölümünde güzel olanı vardır olmayanı vardır. Bundan dolayı ölürken bile güzellik peşinde olan kişilerden olmamız gerekir.Allahu Teala Fussilet suresinde 30 ayetinde bildiriyor ki, iyi kullarının ölüm sahnesi güzel olduğuna dair örnekler veriliyor. Herhangi bir durumda olmekse bunu değiştirmiyor. Ölüm, ahiret ile dünya arasında yer alan bir araftır. Önemli olan o bölgede iken ahiretin nereye gidebileceğini bilmektir. Dünya hayatında bizim Rabbimiz Allah dedikten sonra o sözü doğru bir şekilde yaşayanlar ölüm anında melekler onları karşılar olarak açıklanmaktadır. Bu doğrultuda yer alan bilgiler herhangi bir hikaye olmayarak bazı kullara karşı meleklerin nasıl karşıladığını Allah bizzat anlatmıştır.
Allah'a göre yaşayan kişiler ölüm anına geldiği takdirde melekler ona korkma biz buradayız der kabirde de sıratta da yanında yer alır cenneti teslim edilinceye kadar yalnız kalmaz. İnsanlığın hedefi cennete girmeden önce Allah'ın melekleri ile karşılaşan Müslüman olmalıdır. Bu asıl hedefimizdir.

Yaşadığımız Hayat Allah İçin Olacak
Namaz başta olmak üzere yaşadığımız her şey Allah için olmalı. Çünkü öldüğümüz zaman sadece Allah bizimledir. Doğru bir şekilde ölüm gerçekleştiyse Allah'ın melekleri bizleri karşılar. Herhangi bir şekilde ölmenin bunun için önemi bulunmamaktadır. Allah'ın melekleri ile karşılaşmak bütün sıkıntılara engel olur ve aksine bir lezzet haline gelir. Bundan dolayı Müslümanlık herhangi bir laf değil iş dinidir olarak kabul edilir.

İç Görüntü Dış Görüntüden Daha Önemli
Herkes dışarıdan iyi görünebilir. Örneğin namaz kıldığı takdirde dışarıdan namaz kıldığı görünürken iç dünyada Rabb'i ile buluşup buluşmadığı bilinemez. Bundan dolayı insanlar tarafından görülmeyen bazı iç güzellikler yer alır. Hiç kimsenin gözünün yetmediği yerlerde dahi Allah'tan gerçek korkanlar için büyük birimi ferahlık ve güzel ölüm vardır.

İbadet
Bir müslümanın daima ibadet takvimi bulunmalıdır. Yaşadığımız her 365 günün Allah ile bağlantısı bulunmalıdır. Bunlar namaz oruç veya Kur'an tilaveti şeklinde olurken bu yaptığımız ibadetler ile birlikte Müslüman olmak layığı ile gerçekleşmiş olur. Yani insanlar ibadet takvimine bağlı bir şekilde yaşamalıdır. Mümin olduğu konusunda iddia eden kişilerin bunun altında yaşam sürmesi gerekir.Sadece Kur'an kursuna gitmekle çocuğu Kur'an kursuna yollamakla maalesef Müslüman olunmaz.Doğru bir ölüm ve doğru bir müslümanlık için mutlaka tüm ibadetler doğru bir şekilde zamanında yapılmalıdır.

Helalleşmek
Borçlu Müslüman olmak doğru değildir. Bu alanda özellikle Sıla'yı Rahim haktır. Bundan dolayı kul hakkı almak da helalleşme konusunda oldukça önemli bir durumdur. Yıllardır görüşmediğimiz bir akrabanın hakkı bulunmaktadır. Bundan dolayı gönül rahatlığıyla görmeniz mümkün değildir kul hakkı ve borç bırakılmadan beraber şekilde ölünmelidir. Günümüzde herkes müslüman olduğunu iddia eder, ancak herkes bunu gerçekten yapamaz. Bundan dolayı sadece Allah'a inanan ve gerçekten Müslüman olan kişiler güzel ölüme layık olmaktadır.
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task