Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Gusul Abdesti Aldıktan Sonra Leke Gelirse Abdest Bozulur mu

0
411

Konu

Information #1
Sözlükteki anlamı yıkamak veya yıkanmak olan gusul abdesti, İslam’da cünüp olunduğunda, hayız olunduğunda ve nifastan temizlenmek maksadı ile alınır. Guslün farzı üçtür:
1. Ağza dolu dolu su vermek,
2. Burna dolu dolu su vermek,
3. Vücutta iğne ucu kadar boşluk kalmayacak şekilde yıkanmak.
Kuran’da ve sünnette guslün farziyeti açıktır ve her hangi bir itilaf yoktur. Rasulullah (sav): ‘ (Erkeklerde) meni şehevi bir şekilde çıktığında güsül alın’ buyurmaktadır (Ahmed b. Hanbel)

Gusül Çeşitleri
Farz-ı Ayn Olan Gusül

Cünüplük veya cenabetlik diye tabir edilen durumlarda, kadınların hayız kanı kesildiğinde alınan gusüldür.
Sünnet Olan Gusül

Cuma günü, Arafe günü, İhrama girmeden önce, Arafatta vakfeye durmadan önce, Ramazan Bayramında ve Kurban Bayramında alınan gusül abdesti, sünnet olan boy abdestidir.

Müstehap ve Mendub Olan Gusül

a) Yeni Müslüman olan kişinin gusletmesi,
b) Baygınlık geçiren kişinin gusletmesi (Rasulullah hastalandığı dönemde bayıldığında gusletmiştir.)
c) Cenaze yıkayan kişinin gusletmesi,
d) Kan aldıran kişinin gusletmesi müstehap ve mendup kategorisinde yer almaktadır.

Gusül Kimlere Farzdır?
Boy abdesti olarak da bilinen bu abdest kimlere farzdır? Boy abdesti;
a) Müslüman olan kişilere,
b) Akıllı olan Müslümanlara,
c) Buluğ çağına ermiş olan Müslümanlara farzdır.

Gusül Yapmayı Gerektiren Haller Nelerdir?
  • Uyku, uyanıklık halinde çıkan veya cinsel ilişki sonunda çıkan erkek ve kadın suyu, gusül gerektirir. Erkeklerde beyaz, kadınlarda sarı su geldiğinde abdest gerekir.
  • Misafirlikte veya benzeri durumlarda şehvetlenme ve belli bir süre sonunda meni gelmesi durumunda gusül abdesti almadan namaz abdesti almak yeterlidir.
  • Erkek tenasül uzvunun (penisin) sünnet kısmının kadın vijinasına girmesi durumunda gusül vacip olur. Kadında erkek de meni gelsin gelmesin gusletmesi gerekir.
  • Her türlü şekilde gerçekleştirilen cinsel ilişkide ve mastürbasyonda gusletmek gereklidir. Rasulullah aleyhisselam ‘ Eliyle nikahlanan (mastürbasyon), lut kavminin işini yapan, içki tutkunu, anne ve babasına ‘ Allah’tan yardım istettirecek kadar zulmeden’, komşuyu lanet ettirecek kadar ona zulmeden ve komşusunun hanımı ile zina eden kişilerin yüzüne rahmet nazarıyla bakmaz, onları salihlerle bir araya getirmez, onları cehenneme atar.’ buyurmaktadır (Beyhaki Şiabül İman).
  • Sevişme, okşama ve benzeri durumlarda meni geldiğinde gusül abdesti alınır.
  • Uyku halinde boşalan ancak uykusunda seviştiğini hatırlamayan kişi de boy abdesti alır.
  • Uyku halinde boşalan ve uykusunda seviştiğini gören kadın da gusleder.
Gusülden Sonra Leke Olursa Abdest Gerekir mi?
Eğer kişi rüyasında ihtilam olduğunu görür ancak meni gelmez ise bu durumda gusledilmez. Ancak rüyada seviştiğini gören ihtiyaden boy abdesti yani gusül abdesti alabilir. Peygamberimiz (sav), ilişki sonrasında boy abdesti aldıktan sonra tekrar meni gelirse yeniden gusledilmesi gerektiğini buyurmaktadır (Kenzül Ummal).

Ay halindeki kadınlar ay hali sonunda gusletmelidir. Doğum yapan kadınlar ise lohusalık sonunda boy abdesti alır. Ancak Rasululullah (sav) doğum yapan kadının bir hafta sonunda kanı kesildiği vakit gusül abdesti alabileceğini buyurmaktadır(Sünenül Kübra/Beyhaki).
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task