Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Fatiha Suresi Okunuşu ve Meali

0
619

Konu

Star #1
Fatiha Suresi, en anlamlı sureler arasında yer almaktadır. 5. sıradan peygambere tebliğ olmuştur. Fatiha’dan önce gelen dualar tam değil de parça parça vahyolduğu için, Fatiha Kur’an’da ilk sırada yer almaktadır. Fatiha suresi, 7 ayetin birleşiminden meydana gelmektedir. "Mekki" sure özelliği taşıyan Fatiha Mekke'de vahiy olan sureler arasındadır.
Fatiha Suresi Anlamı Nedir? Fatiha Suresi Türkçe
Fatiha suresinin aslı Arapça olarak vahiy olmuştur. Ancak Arapça bilmeyen insanlar, taşıdığı sıfatları anlamak için Fatiha suresi anlamı nedir sorusunun cevabını kendi dillerinde bilmelidir.
1. Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla.
2. Hamd, Âlemlerin Rabbi,
3. Rahmân, Rahîm,
4. Hesap ve ceza gününün (ahiret gününün) maliki Allah'a mahsustur.
5. (Allah’ım!) Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz.
6. Bizi doğru yola, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet;
7. Gazaba uğrayanlarınkine ve sapıklarınkine değil.

El Fatiha Nasıl Okunur? Fatiha Suresi Arapça Okunuşu
Peygamber efendimiz evrensel bir değerdir. Ancak Arap toplumunda peygamberlik görevini yerine getirdiği için; ayetler, Arapça olarak indirilmiştir. Fatiha suresi de vahiyler arasındadır.

Fatiha suresi namazın her rekatında okunması gereken bir suredir. Ölüler arkasından rahmet dilemek adına okunan duaların arasında en çok bilinendir.
Bismillahirrahmanirrahim
Elhamdulillâhi rabbil'alemin
Errahmânir'rahim
Mâliki yevmiddin
İyyâke na'budu Ve iyyâke neste'în
İhdinessirâtal mustakîm
Sirâtallezine en'amte aleyhim
Ğayrilmağdûbi aleyhim ve leddâllîn (Amin)
Fatiha Suresinin Fazileti
Fatiha suresinin birçok fazileti bulunmaktadır. Bu faziletler çeşitli kaynaklar sayesinde günümüze gelmiştir. Bunun yanında önde gelen Sahabe-i kiramdan kimseler Fatiha hakkında birtakım faziletler rivayet etmiştir.
• Hazinet’ül Esrar kitabının yazarı Seyyid Muhammed Hakkı, Fatiha’yı çok okuyan kimselerin malının ve canlarının bereketleneceğini ve Allah’ın bu sureyi okuyan kimseleri açlık ve fakirlik gibi şeylerden koruyacağını rivayet eder. Tirmizi ise "Elhamdülillâh" lafzının en yüce dua olduğunu söyler. 

• Peygamber efendimiz bir hadisinde yatağına uzandığında Fatiha suresi ve ona ek olarak 3 İhlas ile muavvizeteyn surelerini okuyanların ölüm dışındaki her şeye karşı güvende olacağını belirtmiştir. Hz. Muhammed, Fatiha’nın bütün dertlere karşı şifa olduğunu ve nazara karşı da şifa özelliği gösteren bir sure olduğunu söylemektedir.  İbn Abbas’ın bu konu hakkında bir rivayeti bulunmaktadır: Cibril ile peygamber otururken gökten inen bir meleğin Bakara suresinin sonunu ve Fatiha suresini peygambere verilen bir nur olarak nitelendirdiği söylemiştir.
• Müslim, Buhari ve Tirmizi’nin bahsettiği hadislerde de Fatiha suresinin ne kadar faziletli olduğu ortaya çıkmaktadır. İbn Hayyum etrafta bir tabib yokken hastalık durumuna düştüğünü ve Fatiha okuyarak bu hastalığı def ettiğini söyler. Tirmizi'nin kaleme aldğı ve oldukça ilmi bir kitap olan Sevab’ül Kur’an'da Hz. Peygamberi akrep soktuğunu ve peygamberin acısı dininceye kadar Fatiha okuduğu bilinmektedir.

• Yılan tarafından sokulan kabile reisine, Sahabe-i kiramdan biri Fatiha suresi okuyunca kabile reisinin mucizevi şekilde sağlığına kavuştuğu söylenir. Acluni, Fatiha suresi'nin ne için okunursa ona ona fayda vereceğini ve nda her çeşit devanın bulunduğunu söyler.

• Hasan bin Ali bir gün oldukça rahatsızlandı. Bunun üzerine peygamber efendimiz, Fatiha suresini bir kâse suya 40 defa okusun. Sonra ise bu suyla; ellerini, ayaklarını vücudunu yıkasın. Allah (c.c) onu her türlü dertten ve hastalıktan şifaya kavuşturur, diye buyurmuştur. (İbn Abbas)
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task