Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Fatiha Suresi Nüzul Sebebi

Konu

Information #1
Fatiha isminin Arapçadaki karşılığı “başlangıçtır.” Mushafta ilk sırada yer aldığı için böyle bir isim verilmiştir. Ancak Fatiha’nın birden fazla ismi bulunmaktadır. Bunlar:el-Esâs Türkçe anlamı ile din esaslarını içeren, el-Kâfiye Türkçe meali ile yeterli olan, el-Kenz Türkçe meali ile sır taşıyan, es-Salât Türkçe meali ile namaz suresi, eş-Şükr Türkçe meali ile şükür suresi, es-Seb'ul-mesâni Türkçe meali ile tekrarlanan 7 öğüt ve Ümmü’l Kitap Türkçe meali ile ana kitap anlamlarına gelir.
Fatiha Suresi İndirilme Sebebi
Kur’an’daki çoğu surenin indirilme sebebi bir olaya dayanır. Fatiha suresinin nüzul sebebi ise tam olarak bilinmemektedir. Bu konu hakkında sahih olmayan birtakım rivayetler bulunmaktadır. Ancak Diyanet, Fatiha suresinin indiriliş sebebi hakkında net bir bilginin olmadığını söylemektedir.

Dediğimiz gibi Fatiha’nın nüzulu hakkında sahih olmayan bir rivayet bulunmaktadır. Peygamber efendimiz Hz. Hatice’ye:
- Ya Hatice, ben bir yerde yalnız kaldığım zaman bir ses duyuyorum. Vallahi bunun bir kötülük olmasından korkuyorum, diye yaşadığı rahatsızlıktan bahsetti.

Hz. Hatice ise Peygamber efendimize şunu söyledi:
- Allah korusun, Cenabı Hakkın sana bir kötülük yapacağını sanmam. Sen emaneti yerine getirir, akrabaya iyilik yapar ve sözü doğru söylersin, diye teselli etti. Sonra ise Peygamber efendimiz ve Hz. Hatice, Varaka’ya gittiler. Burada efendimiz Hz. Hatice’nin kuzeni Varaka’ya şöyle dedi:
- Tenhada kaldığım zaman, Ya Muhammed, diye bir ses duyuyorum ve hemen korkup kaçıyorum.

Varaka bu durum üzerine söze başladı:
- Bir daha öyle yapma, ses geldiği zaman orada dur, ne söylediğini dinle, sonra gel bana haber ver, diye peygambere tavsiyede bulundu. Hz. Peygamber eve döndü. Eve döndükten sonra yalnız iken bazı sesler duymaya başladı. Sesler ona Fatiha suresini sonuna kadar okuyordu. Hz. Muhammed (r.a) bunu hemen Varaka’ya anlattı. Varaka olanları duyar duymaz müjdeyi şu şekilde tebliğ etti:
- Sen Musa'nın namusu gibi bir namus üzerindesin ve sen Allah tarafından gönderilmiş bir nebisin. Sen cihada me’mur olacaksın.
Fatiha suresi, İslam açısından büyük önem taşıyan bir suredir. Mushafın girişinde yer alır. Çoğu ibadette Fatiha'ya yer verilir. Fatiha’nın önemine peygamber dahil birçok din alimi değinmiştir. Bu açıklamalar müslümanlara ışık niteliğindedir. Her Müslüman'ın Fatiha suresinin okunuşunu ve anlamını bilmesi en büyük sorumluluklarındandır.
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task