Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Fatiha Suresi Konusu ve İlgili Hadisler

Konu

Information #1
Bu sure, konusu nedeniyle Fatiha ismini almıştır. Hicr suresi Mekki’dir ve ‘biz sana tekrarlanan 7’yi gönderdik’ ayeti Hicr suresindedir. Dolayısıyla Fatiha suresi de Mekki’dir. 
Fatiha, bir konuyu, bir kitabı veya başka bir şeyi “açan şey” demektir. Başka bir deyişle, Fatiha bir nevi önsözdür. İlk nazil olan vahiylerden biridir. Sahih hadislerden Fatiha'nın Hz. Muhammed'e (s.a.v) nazil olan ilk tam sure olduğunu öğreniyoruz. Bundan önce Alak, Müzzemmil, Müddessir surelerinin bölümleri olan birbirine benzer birkaç ayet nazil olmuştur.

Fatiha Suresinin Konusu

Bu sure aslında, Allah'ın kendi kitabını okumak isteyenlere öğrettiği bir duadır. Okuyucuya şu dersi öğretmek için Kitab'ın en başına yerleştirilmiştir. Surenin genel anlamı şu şekildedir: ‘Eğer samimi olarak Kuran’dan yararlanmak istiyorsan, Alemlerin Rabbi'ne bu şekilde dua etmelisin.’

Bu önsöz, okuyucunun kalbinde Alemlerin Rabbi'nden hidayet dileme, hidayeti ancak Allah-u Teala verebilir, konusunda kuvvetli bir istek uyandırmayı amaçlar. O halde Fatiha, dolaylı olarak incelemek ve Alemlerin Rabbi'nin, bilginin tek kaynağı olduğu gerçeğini kabul etmek olduğunu öğretmektedir. Bu nedenle, kişi Kur'an'ı incelemeye, Allah-u Teala’dan hidayet dileyerek başlamalıdır.

Konusu nedeniyle, Fatiha ile Kur'an arasındaki ilişkinin, bir giriş ve kitap ilişkisi değil, bir dua ve ona cevap niteliğinde bir ilişki olduğu açığa çıkmaktadır. Fatiha, kulun duası, Kur'an ise, Mabud'un kuluna verdiği cevaptır. Kul, kendisine doğru yolu göstermesi için Allah'a yalvarır; Allah da duaya cevap olarak, tüm Kur'an'ı onun önüne koyar ve sanki şöyle der: “İşte, benden dilediğin Hidayet"

Fatiha Suresi İle İlgili Hadis-i Şerifler

Peygamberimiz aleyhisselam Fatiha Suresi hakkında şöyle buyurmuştur:
1- ‘Canımı elinde tutan Zat-ı Celil’e yemin ederim ki, Fatiha gibi bir sure ne Tevratta, ne İncil’de ne de Furkan’da indirilmemiştir.’ Buhari/tefsir.
2- ‘Fatihasız namaz kılanın namazı yoktur’ Müslim Mesafirin, Nesai.

Rahman ve Rahim Olan Allahın Adıyla
1- Hamd Alemlerin Rabbine,
2- O Rahman ve Rahim,
3- Din günün sahibi.
4- Yalnız sana ibadet eder, yalnız senden yardım dileriz.
5- Bizi sıratı-mustakime ilet (Doğru yola ilet).
6- Nimet verdiklerinin yoluna ilet, gazaba uğrayan (müşrik) ve sapanların (Yahudi ve Hristiyan) yoluna değil.
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task