Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Emanetleri Gözetmek

Konu

#1
Aziz ve Muhterem Müslümanlar!
Emanetin çok geniş manası vardır. Dinî, dünyevî, ahlâkî her şey emanet dairesine girer. İslâm dini emirleri ve yasakları ile bütün olarak bir emanettir. Hükümlerine kâmil bir şekilde uymak farzdır. Uymayanlar emanete hıyanet etmiş olurlar. İnsan olarak, Allah’ın en seçkin yaratığı olarak pek çok emanetler taşımaktayız. Bunların hepsini saymak için yeterli zamanımız yoktur. Ancak bunlardan önemli olan bazılarına işaret etmekle yetineceğiz. Ailemiz ve çoluk çocuğumuz önemli emanetlerimiz arasındadır. Çocuklarımızın eğitilmesine, her türlü zararlı akımlardan uzak tutularak, dinimiz vatanımız ve milletimiz için yararlı olacak şekilde yetiştirilmeleri görevlerimiz cümlesindendir.
Sağlığımız da bir emanettir. Sağlığımıza zarar veren her şeyden korunmalıyız. Hayatın tadı, ibadetin zevk ve neşesi, vücut sağlığına bağlıdır. Sağlığı yerinde olmayan bir Müslüman, Allah’a, anne-babasına, ailesine, vatanına ve milletine karşı olan görevlerini gereği gibi yerine getiremez. Malımız ve servetimiz bize emanettir. Bir gün bu geçici dünya hayatına veda ederken malımızı ve her şeyimizi burada bırakacağız. Ancak Allah’ın huzurunda hesap verirken malımızı nereden kazanıp nereye harcadığımızın da hesabını vereceğiz. Vatan bir emanettir. Evet vatan bir toprak parçasıdır, ama her toprak parçası vatan değildir. Vatan, uğrunda şehitlerin kanlarını akıttıkları can yuvasıdır, ecdat ocağıdır. “Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır” sözü bunu ne güzel ifade etmektedir.
Muhterem Kardeşlerim,
Aslında hiçbir şeyin sahibi değiliz. Her şey, A’dan Z’ye serapa ne varsa şu maddi âlemde her şey bize emanettir. Bizim dediğimiz ve büyük bir hırsla sarıldığımız her şeyin maliki değil hizmetçisi durumundayız. Yani belli bir zaman için kullanmamız amacıyla bize Rabbimiz (cc) tarafından verilmiş emanetlerdir. Nitekim insanın ölümü halinde, bu maddi âlemde ‘benim’ diye sarılıp hırslandığı, kavgalar çıkardığı, birbirini öldürdüğü, akıl almaz sahtekârlıklar çevirdiği şeylerin hiçbirini ahiret âlemine götüremiyor. Her şey bu dünyada kalıyor. Miras, ticaret adı altında elden ele devir ediyor. Yunus Emre hazretleri konuyu çok güzel ve veciz bir şekilde dile getirmiştir: Mal sahibi mülk sahibi, Hani bunun ilk sahibi? Mal da yalan, mülk de yalan Var, biraz da sen oyalan.
Muhterem Kardeşlerim Allah’ın emir ve yasaklarına, gönderdiği son Peygamberin sünnet ve tavsiyelerine uymayan kimse yüklendiği bu emanete karşı görevini yapmamış olur. Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyuruluyor: “Ey iman edenler! Allah’a ve Peygamber’e hainlik etmeyin. Bile bile kendi(aranızdaki) emanetlerinize de hainlik etmeyin.”
Âyet-i kerime, Allah’a ve Peygamberine itaatsizlik yapılmamasını emrediyor. Çünkü Allah’ın emirleri, Peygamberinin tavsiyeleri insanın hayat kaynağıdır. Nasıl olur da insan kendisine hayat veren emir ve tavsiyelere kulaklarını kapar onları dinlemez. Böyle yaptığı takdirde Allah’a ve Peygamberine hainlik yapmış olur. Allah’a ve Peygamberine hainlik yapan ise emanetlerine hıyanette bulunmuş olur. Hâlbuki hainlik ve yalan müminde bulunmaz. Nitekim Peygamberimiz: “İki özellik vardır ki bunlar mü’minde huy haline gelmez. Bunlar, hıyanet ve yalandır.”
Muhterem Kardeşlerim,
Bizler ömrümüz olduğu sürece bu emanetlerin emanetçileri olarak, zerresini zayi etmeksizin onları yerine getirmekle mükellefiz. Eğer hakkıyla yerine getiremezsek emanete hıyanet etmiş sayılırız ki, Cenâb-ı Hak bunun hesabını ahirette bizden sorar. Evet, Allahın huzurunda hainlik damgası yemekten ve emanete hıyanet etmekten endişe ediyorsak, meseleyi bu çerçevede ele almalı, sonra da Cenâb-ı Hakk’ın kudret ve rahmetine sığınmalıyız…
Rabbimiz cümlemizi; sahibi olduğumuzu sandığımız her şeyin bize emaneten verildiği bilincine ulaşmamızı, bu emanetlerin gerçek sahibi olan Allah’ın (cc) rızasına kavuşmamızı nasip eylesin.
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task