Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Ebeveynlerin Çocuklarına Karşı Davranışları Nasıl Olmalı?

Konu

#1
Yaşadığımız süre boyunca anne ve babanın çocuklarına karşı, çocukların da ebeveynlerine karşı bazı davranışları vardır. Bu davranışlara ve mesafeye dikkat etmeyen ebeveynler ve çocuklar hem mutlu bir hayat yaşayamaz hem de anne ve babasının rızasını alamaz. Kuran’da ve sünnette anne baba ve çocuk ilişkileriyle alakalı bazı hükümler bulunmaktadır. Bu hükümlere uyum sağlamayan ebeveynler ve çocuklar bazı problemler yaşayabilir. Çocukların anne ve babaya saygı göstermesi dini yönden şu sözlerle ifade edilir:
[Resim: Da5uONiX0AAOPUW.jpg]

“Biz insana ana) babasını tavsiye ettik. Anası onu nice sıkıntılara katlanarak taşıdı. Sütten ayrılması da iki yıl içinde olur. (İşte bunun için) önce bana, sonra da ana ve babana şükret diye (tavsiye ettik). Dönüş ancak banadır.” 
İmam Ebu Yusuf’a ve İmam Şafi’ye göre çocuğun süt emme süresinin iki yıl olduğu söylenmiştir. İmam Ebu Hanife ise Hamilelik ve sütten kesilme süresi otuz ay olarak belirlenmiştir. Ayette aynı zamanda anne ve babaya şükür, onların haklarına önem verme, onlara itaat etme ve iyilik gösterme şeklinde tefsir edilmiştir. Fakat anne ve babanın çocuklarını şirke düşürecek ve İslam dininden uzaklaştıracak bir yol izlemeleri durumunda ise:
“Eğer onlar seni, hakkında bilgin olmayan bir şeyi, bana ortak koşman için zorlarlarsa, onlara itaat etme. Onlarla dünyada iyi bilinen örfe göre geçin…” 

Anne-Baba Hakkıyla İlgili Ayetler

Ankebut:8 Biz insana, ana-babasına iyilik etmesini emrettik. Şâyet onlar seni, hakkında hiçbir bilgin olmayan şeyi bana ortak koşman için zorlarlarsa, bu takdirde onlara itaat etme. Dönüşünüz ancak bana olacaktır ve ben yapmakta olduklarınızı size haber vereceğim.
Nuh:28 "Rabbim! Beni, ana babamı, iman etmiş olarak evime girenleri, iman eden erkekleri ve iman eden kadınları bağışla. Zalimlerin de ancak helâkini arttır."
İsra:23 Rabbin, kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi, anaya-babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri, ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara "öf!" bile deme; onları azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle.
Araf:27 Ey Âdemoğulları! Avret yerlerini kendilerine açmak için, elbiselerini soyarak ana babanızı cennetten çıkardığı gibi, şeytan sizi de saptırmasın. Çünkü o ve kabilesi, onları göremeyeceğiniz yerden sizi görürler. Şüphesiz biz şeytanları, iman etmeyenlerin dostları kılmışızdır.
Kehf:80 "Çocuğa gelince, anası babası mü’min insanlardı. Onları azgınlığa ve küfre sürüklemesinden korktuk."

Anne baba hakkı ile ilgili hadisler
"Cihad, fisebilillah Yüce Allah yolunda sadece kılıç sallamak değildir. Ana-babaya veya evlada bakmak da cihaddır. Ele muhtaç olmamak için çalışmak da cihaddır." (Deylemi)
"Anasına-babasına asi olan mel’undur." (Hakim)
"Ana-babası, yanında ihtiyarladığı halde, (onların rızalarını alamayıp) Cenneti kazanamıyanın burnu sürtülsün." (Tirmizi)
"Ana-babasına iyilik edene müjdeler olsun! Allah Onun ömrünü uzatır." (Buhari)
"Önce, annene, sonra babana, kızkardeşine, erkek kardeşine ve sırası ile diğer yakınlarına iyilik et!" (Nesai)
Yüce Allah’ın rızası, ana-babanın rızasında, gadabı da, ana-babanın gadabındadır.) (Tirmizi)
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task