Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Dövme Abdest Geçirir Mi?

0
412

Konu

Question #1
Dövme abdest geçirir mi sorusu özellikle gençler tarafından çok fazla merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Vücuda iğne vasıtası ile yapılan bu işlemin dini boyutu birçok kişi tarafından araştırılmaktadır.
Özellikle son yıllarda vücudun çeşitli yerlerine dövme işlemi yaptırmak oldukça yaygınlaşmış durumdadır. Ne kadar popüler hale gelirse gelsin bu işlem dini açıdan tasvip edilmemektedir. Bunun başlıca sebebi ise insan sağlığı açısından tehdit niteliğinde olmasından kaynaklanmaktadır. Fakat dövme işlemini yaptırıyor olmak kadar bu dövmeyi sildirme kararı almakta oldukça tehlikeli ve zararlıdır. Bu nedenle baştan hiç böyle bir şeye yeltenmemek tavsiye edilmektedir.
Peygamber Efendimiz (sav) dövmeyi hem yapana hem de yaptırana Allah’ın lanet ettiğini bildirmiştir. Bu nedenle iğne yolu ile derinin altına boyayı enjekte etmek dinimizce yasaklanan eylemler arasında yer almaktadır. Bunun başlıca nedeni ise az önce belirtmiş olduğumuz gibi tamamen insan sağlığını korumaktır.
Dövme yaptırmak birçok insan için adeta bir tutku haline dönüşmüştür. Bu işlemden önce her insanın aklına öncelikli olarak dövme abdest geçirir mi sorusu gelmektedir. Bu soruya ancak şartlı olarak cevap vermek mümkündür. Yani dövme işlemi cilt üzerinde bir tabaka oluşturmaksızın derinin altına yaptırılıyorsa abdeste mani olmamaktadır.
Fakat cilt üzerinde tabaka oluşturması halinde derinin su ile buluşmasına mani olmasından dolayı abdestin kabul olmasını engellemektedir. Çünkü abdest alınmasındaki amaç deri üzerini yıkamaktır. Derinin altını temizlemek gibi bir yükümlülüğümüz bulunmamaktadır. Bu nedenle derinin altında olan dövmeler abdeste mani olmamaktadır.
Geçici Dövme Abdest Geçirir Mi?
Geçici dövme ve kalıcı dövme ayrımı bulunduğu için geçici dövme abdest geçirir mi sorusu da ayrı olarak merak edilmektedir. Yukarıda yanıtlamış olduğumuz gibi geçici dövme deri üzerinde bir tabaka şeklinde olmaktadır. Kalıcı dövme ise iğne aracılığı ile deri altına boya enjekte edilmesi sonucu yapılmaktadır. Bu nedenle geçici dövme suyun deri ile buluşmasını engelleyici unsur niteliği taşımaktadır. Böyle olunca da abdestin kabul olması mümkün değildir.
Abdest almaktaki amaç derimizin temizlenmesidir. Derimiz üzerinde bir tabaka olması halinde ise bu amaç tam olarak yerine getirilememektedir. Bu nedenle dövme, hem abdeste mani olması açısından hem de sağlığa zararlı olması açısından dinimizce hoş karşılanmamaktadır.
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task