Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Çocuklarda Kuranı Kerim Öğrenme Yaşı Kaçtır?

Konu

Information #1
İnsanoğlu doğduğu andan itibaren gelişmeye ve çevreyi tanımaya başlar. Çocuğa Kuran nasıl öğretilir? Çocuklar ailenin genel yapısını örnek alarak şekillenir. Peygamberimiz (sav) ‘ anne ve baba nasıl olursa çocuk da öyle olur’ buyurmaktadır. Burada çocuğun anne ve babasını model aldığı ve gördüğü şeyleri taklit ettiği anlaşılmaktadır. Çocuğa Kuran öğretmenin fazileti bir ömür boyu sürmektedir ve ahirette karşılığı olan bir iştir.

Çocuğum çok küçük, demek Kuran eğitiminde yapılan en büyük hatadır. Çocuk eğitimi aslında anne karnında başlar. Çocuk anne karnında annesi ile iletişime geçer ve onun duygularını paylaşır. Anne üzülürse, anne karnındaki bebek de üzülür. Bu nedenle bebeğe anne karnında Kuran dinletmenin o çocuğun Kuran’a aşina olmasında etkili olacağı tıp dünyası tarafından ispatlanmıştır. 3-6 yaş Kuran eğitimi anne karnında başlayan bir eğitimdir.

Çocuğa Kuran Öğretme
Bazı çocuklar görerek öğrenirken, bazı çocuklar duyarak çabuk öğrenir. Eğitimde çocuğun öğrenme özelliğinin keşfedilmesi çok önemlidir. Görsel medya yolu ile öğrenme yetisi fazla olan çocuklara bu yönde eğitim verilmesi gerekir. Görsel eğitimden hoşlanmayan ve okuyarak çabuk öğrenen çocuklar için özel eğitim programı oluşturulmalıdır. Çocuğa Kuran ne zaman öğretilir? Konuşma, anlama ve ezberleme özelliğini kazanan her çocuk Kuran öğrenebilir.

Kuran eğitiminden önce kendi çocuğunuzu keşfetmeniz gerekir. Çocuğunuz oyun oynayarak, duyarak, film seyrederek veya karşılılıklı konuşarak öğrenebilir. Bunu keşfetmek anne ve babaya düşer. Her çocuğun öğrenme modeli vardır. Eğitimde hızlı ve etkili sonuç elde etmenin en iyi yolu çocuk için en doğru yöntemin seçilmesidir. Kuranı eğitiminde harflerin ezberlenmesi, kelime ve cümle kurma işleminin anlaşılması gerekir.

Bu eğitimde sevdirmek çok önemlidir. Özellikle ezberi kuvvetli zeki çocuklar Kuran eğitiminde çok daha başarılı olmaktadır.


Çocuğa Kuran Nasıl Sevdirilir
Çocukların Kuran öğrenmesi anne ve babanın bu konudaki hassasiyeti ile doğrudan ilgilidir. Çocuğa Kuran nasıl sevdirilir?Ebeveyn çocuğun yanında Kuran okursa çocuk çok daha çabuk Kuran okumayı öğrenecektir. 3-6 yaş çocuklar sizi taklit etmeye başlar ve Kuran okur gibi yapar. Annesi ve babası Kuran okuyan çocuklar çok daha hızlı bir şekilde Kuran okumaya başlamaktadır.
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task