Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Çocuklarda Kuranı Kerim Öğrenme Teknikleri Nasıl Uygulanır?

Konu

Information #1
Renkli ve görsel açıdan etkileyici çocuklara özel elif-ba cüzleri, 3-6 yaş Kuran eğitimi için ilk adımdır.. Bu aşamada çocuk elif-ba harflerine ve okunuşuna aşina olmaya başlar. Harfleri çıkarmaya başlayan çocuk harfleri ezberleyebilir.


Ezberi İyi Çocuklar Birçok Sureyi Duyarak Ezberleyebilir

Bazı çocukların doğuştan ezber gücü çok fazladır. Erken konuşan ve her duyduğunu anında hafızaya alan çocukların Kuran eğitimi çok daha kolay olur. Müzik yerine Kuran dinlettiğiniz zaman, özellikle kısa süreleri çocuklar ezberleyebilir. Duyarak ezberleme bu yaştaki çocuklarda üst seviyededir. Çocuğa Kuran kaç yaşında olursa daha verimli bir şekilde öğretilir? Okul çağı öğrenme için en ideal yaştır.

İnternette küçük yaştaki çocukların Kuran’ın birçok sahifesini ezberlediğini görebilirsiniz. Çocuklarda kuran eğitimi duyma, görme ve konuşma konusunda yeterli seviyede olan çocuklarda başlar. Ancak kalem tutma veya okuma 6-7 yaşında başlar.

Duyarak öğrenme ve ezberleme çocuğun anne ve babasıyla iletişim kurması ile birlikte başlar. Ancak her çocukta bu durum farklılık gösterebilir. Ezberi ve taklit gücü fazla olan çocuklar 3-4 yaşından itibaren sure ezberleyebilir. Bunun en iyi yolu ise medya araçları vasıtasıyla kısa sureleri dinletmektir. Telefon veya tabletten sürekli tekrar edilen sureler çabuk ezberlenir. Bu kural çocuklar için de geçerlidir. Kuran nasıl çabuk ezberlenir? Kuran ezberleme dinleyerek ve okuyarak yapılır.

Elif Ba Öğreniyorum
Kuran eğitimi elif ba eğitimi ile başlar. Bu eğitimde Kuran harfleri önceliklidir. Kuran harflerinin öğrenilmesinin ardından üstün, ötre, cezm, tenvin ve duraklar öğretilmektedir. Harflerin okunuşunun ardından kelimelerin okunuşuna geçilmektedir. Kelimelerin okunuşunun ardından cümlelerin okunuşu öğretilmektedir. Bu eğitimde Kuran’daki ayetlerden örnek verilmektedir.

Eğitimde çocuk kapasitesi önemlidir. Bazı çocuklar çok çabuk öğrenirken bazı çocuklar adapte olamaz. Bu durumda oyunlu ve resimli elif ba öğrenme tekniklerinin tercih edildiği yayınları tercih etmek gerekir. Bu yayınlar çocukların ilgisini çekmektedir.
Oyun Oynayarak Kuran Öğreniyorum
Çocuklar arasında performansı artırıcı yarışlar, eğitimi olumlu etkileyen konulardan biridir. Elif Ba eğitimine ve Kuran okuma faaliyetlerinde ödüllü yarışlar çocukların motivasyonunu artırmaktadır. Ödüllü yarışlarda çocuklar hem eğlenir hem de Kuran öğrenir. Bu yöntem çok daha iyi sonuç vermektedir. Oyun oynayarak Kuran öğreniyorum setleri bu kategoride yardımcı olmaktadır.

Kuran eğitiminde ‘dayak’ yapılabilecek en büyük hatalardan biridir. Ülkemizde yıllarca ‘falaka’ yöntemi ile hafız yetiştirildi. Ancak son yıllarda eğitimde bilinçlenmenin artması ile birlikte Kuran eğitiminde zorlama, dayak ve benzeri yöntemler eskide kaldı. Çocuklara ‘İslam’ dininin sevdirilmesi ‘Kuran-ı ve Peygamberi’ sevdirme ile başlar. Çocuğun bilinçlenmesi ve bilinçli bir şekilde Kuran öğrenmesi daha iyi sonuç vermektedir.
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task