Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Çocuklar Namaza Zorlanır mı?

Konu

#1
Çocuklar bazı İslam alimlerine göre namaza zorlanması gerekirken bazı İslam alimleri bunu önermemektedir. Çocuklar bildiğiniz gibi bebeklikten itibaren anne ve babayı taklit ederler. Biz bebekleri elbette namaz kılmaya zorlamamalıyız. Fakat anne ve babalarının namaz kıldığını gören bebekler onları taklit ederler. Bu yönüyle de namaz kılmayı evinizin içerisinde görünür hale getirmeniz gerekiyor. Böylece namaz kılmak çocukların hayatının parçası olacaktır. Peygamberimiz hadisi şeriflerinde çocuğunuz 7 yaşına geldiğinde namazı emredin diye buyuruyor. Buradan anlıyoruz ki aslında 7 yaşına gelen bir çocuğun namaz kılacak bilgi ve beceriye sahip olması gerekir. Yani çocuklarımıza 7 ile 10 yaş arasında namazı sevdirmemiz gerektiğini Hz. Muhammed ifade ediyor.
 
[Resim: DAx-SsLXcAAKiBP.jpg]

10 yaşına geldiğinde çocuk artık namaz kılmalıdır. 10 yaşına gelen bir çocuk hala namaz kılmıyorsa ailenin onlara namazı kıldırması gerektiği buyrulsa, hatta dövmesi gerektiği söylense de çocuğu dövmek yerine ona namazı sevdirmek daha doğru olacaktır. Çocuk 10 yaşına gelip de namaz kılmamakta ısrar ederse burada cezai müeyyideler uygulanabileceği söyleniyor. Elbette namaz bizim için çok önemli. Doğduğumuz günden ölümümüze kadar geçen bu süreçte namaz kılmalı ve çocuğumuzu da namaz kılmaya teşvik etmeliyiz. Doğan çocuğun kulağına ilk kez ezan ve kamer okunması da namazın hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olduğunu anlıyoruz. Allah’ta Kuran-ı Kerim’de çoluğuna çocuğuna namazı emret buyurduğu söyleniyor. Bir erkeğin hanımına kalk namazını kıl hanım demesi Allahın ona emri olarak bilinmektedir.
Çocuğumuzun fiziksel ve psikolojik gelişimine önem verdiğimiz gibi onun ahiret gelişimine de önem vermemiz gerekiyor. Onun kulluk gelişimini teşvik etmeli ve Allaha kul olmanın tadına varmalıdır. Bundan dolayı o daha küçük, o daha uykusunu almadı gibi bahanelerle çocuklarımızı namazdan uzak tutmamamız gerekiyor. Namazı hayatımızın merkezine alıp tüm hayatımızı ona göre belirlememiz gerekiyor.

Bedir Savaşında Cemaatle Namaz
Namaz kılmak o kadar önemlidir ki, eğer imkân varsa savaşta bile namazı terk etmemek gerekir. Nitekim Peygamberimiz (a.s.m.) ve güzide sahabeleri Bedir Savaşı’nın en çetin anında bile cemaatle namaz kılmışlardı. Müşrik ordusu Müslümanlardan üç kattan daha fazlaydı. Tam bir ölüm kalım mücadelesi veriliyordu. Ama Allah Resulü ve ashabı canlarını kurtarmaktan ziyade, Allah’ın huzurunda yan yana, omuz omuza namaz kılmayı seçmişlerdi.
Yarısı namaz kılarken diğerleri savaşmış, namaz kılanlar savaşırken diğerleri namazlarını cemaatle eda etmişlerdi. Bu husus, Kur’ân’da şöyle anlatılmaktadır:
“Savaşta mü’minler arasında bulunup da onlara namaz kıldırdığın zaman, onlardan bir kısmı seninle birlikte namaza dursunlar ve silâhlarını da yanlarına alsınlar. Onlar secde ettikten sonra geri çekilip düşmana karşı dursunlar ve yerlerine henüz namaza durmamış olan diğer topluluk gelsin. Onlar da tedbirli şekilde ve silâhlarını yanlarına alarak seninle beraber namaz kılsınlar.” (Nisa Sûresi, 102)
Müslümanların bir kısmı namazdayken bir kişiye altı düşman düşüyordu. Buna rağmen Müslümanlar mağlûp olmamışlar, kesin bir zafer kazanmışlardı.
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task