Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Çocuğa İsim Nasıl Konur? İslamiyette Verilen İsimler Neden Önemlidir?

Konu

Question #1
Çocuğunuz erkek olduğunda İslami isimler erkek kategorisinde en güzel isimler seçilir. Yedi gün içinde isim verildikten sonra kulağına ezan okunur. Sünnette çocuğa isim doğduktan sonra konulmalıdır. Çocuğun sağlıklı bir şekilde doğması durumunda Allah’a şükür edilir ve akika kurbanı kesilir.
Peygamberimiz (sav), çocuğun isminden babasının sorumlu olduğunu buyurmaktadır. İsim babadan sorulacaktır. Bu nedenle çocuklara güzel isimlerin konulmasını tavsiye etmektedir. İslam’da eftal olan Müslüman isimleri şehit isimleri ve peygamber isimleridir. Bunun dışında kötü anlamı olan veya İslam düşmanı olan kişilerin isimleri konulmaz.
Peygamberimiz (sav), çocuğa konulan ismin çocuğu etkileyeceğini buyurmaktadır. Bu nedenle çocuğun isminin konulması önemlidir. İslami isimler, bir beldenin Müslümanlığını belgeleyen en önemli unsurlardan biridir.
İslami İsim Koymanın Önemi
Son hak din olan ve Allah’ın birliğine ve Hz. Muhammed (sav)’in peygamberliğine dayanan İslam dini isimlere önem vermektedir. İsimler kültürün oluşumunda önemlidir. Tarihte İslam coğrafyasını işgal eden düşmanlar Müslüman isimlerini değiştirmiştir. Özal döneminde Bulgaristan Türkler üzerindeki baskısını artırmış ve isim değişikliğini zorunlu hale getirmiştir. Sahabe isimleri, peygamber isimleri ve İslami isimler nesilden nesile kaldığı zaman İslam kültürü canlı kalacaktır.
Peygamberimiz aleyhisselam, hayatı boyunca birçok isim değişikliği yapmıştır. Özellikle Harp isminin çok olduğu Mekke’de peygamberimiz Harp isimli Müslümanların ismini değiştirmiştir. En çok tercih edilen isimler Abdullah ve Abdurrahman’dır. Peygamberimiz (sav) bu iki ismi çok severdi. Keziban (yalancı), Harp (savaş), Berre ve ateş anlamına gelen isimleri özellikle değiştirirdi. Peygamberimizden sonra Müslümanlar Peygamber isimlerine ve sahabe isimlerine ilgi göstermiştir. İslami isimleri bayan isimleri kategorisinde sahabe eşleri ve sahabe kızlarının isimleri konulabilir.
Hadislerde Geçen İsimler
Peygamberimiz (sav) Edebül Müfrette 817. hadiste ‘ Melikul Emlak yani kralların kralı anlamına gelen isimleri yasaklamıştır. Allah’ın isimleri de tek başına isim olanak kullanılamaz. Başına abdul getirilmesi gerekir. Abdullah, Abdurrahman, Abdurrahim, Abdulhakim... şeklinde kullanılır. Peygamberimizin sevdiği isimler sahabe ve tabiin tarafından tercih edilen isimlerdir.
Peygamberimiz (sav) yine Edebül Müfrette 822. hadiste, ‘ Sarim ismini değiştirdiği beyan edilmektedir. Sarim ikiye bölen, parçalayan anlamına gelmektedir. Ayrıca sonraki hadislerde Şihap ismini de değiştirdiği belirtilmektedir. Şihap yerine Hişam (Cömert) ismini vermiştir. As ismini de değiştirdi. Yerine Muti (itaatkar) ismini verdi. Zahm (izdiham) adlı birinin ismini de Beşir ismiyle değiştirdi. Bereke, Nafi, Eflah isimleri de Rasulullah (sav) tarafından yasaklanmıştır. Peygamberimiz (sav), Hazin (hüzünlü) isimli birinin ismini de Sehl ile değiştirdi. Ancak isim sahibi bunu kabul etmedi. Bundan sonra o evde hüzün eksik olmadı (Edebül Müfred 841. hadis) İslamiyet isimleri bu hadislere göre belirlenmiştir.
Rasulullah’ın künyesi olan Ebul Kasım başkası tarafından kullanılamaz. Edebül Müfred 842. hadiste Peygamberimiz kendine has olan bu ismin kullanımını yasaklamıştır.
Ayrıca 814. hadiste Allah katında en çirkin isimler Harp ( savaş) ve Mürre (acı) ismidir. En sevimlisi Abdullah ve Abdurrahman, en doğrusu ise Haris (ahiret sevabına hırslı olan) ve Hümam ( cesur) ismidir.
Hristiyan ismi, Yahudi ismi, Budist İsmi, Kominist ismi, Laik ve demokrasiyi çağrıştıran isimler İslam’a göre caiz değildir. İslam’a karşı savaşmış kişilerin isimleri, putlaşmış kişilerin isimleri, put isimleri ve benzeri isimler de çocuklara verilemez. İslamda yasak olan isimler çocuklarımıza konmamalıdır.
İsim Kişiyi Etkiler
Hz. Muhammed aleyhisselam, ismin kişiyi etkilediğini ve kişiliğini yön verdiğini belirtmektedir. Peygamberimiz, bu nedenle çocuklara güzel isim verilmesini buyurmaktadır. Muhammed ismi tek başına kullanılmamalıdır ve yanına ikinci bir isim eklenmelidir. Ayrıca İslam tarihinde şehid olan sahabelerin ve İslam büyüklerinin isimlerini koymak da güzeldir.
Günde defalarca kullanılan isimler hatırlatıcı özelliğe sahiptir. İslam büyüklerinin ve peygamberlerin isimlerinin konulması, o toplumda İslami kültürün canlı kalmasında önemlidir. Son yüzyılda özellikle Kominist özelliğe sahip ülkelerde İslami isimler yasaklanmıştır. Bunun nedeni kültürel anlamda İslam’ın varlığını toplum içinden silmektir.
Ya Hay  Heart
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task