Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Çocuğa Allah Korkusu Nasıl Öğretilir?

Konu

#1
Toplum içerisinde ulaşmayı sağlamak amacıyla din eğitiminde çocuğu Allah korkusu öğretmek oldukça önemlidir. Buna karşı öncelikle Allah sevgisi öğretilmelidir. Din eğitimi faaliyetleri üzerinde Allah'a tanıtmak ilk hedef olmalıdır. Çünkü dinimizin sahibi o’ dur. Anlayışına göre Yüce Allah yer almaktadır. Bundan dolayı çocuğun din eğitiminde öncelikle Allah’ı tanıması gerekir. Çocuğun Allah'ı tanıma şekli onun din temelini oluşturmayı sağlayacaktır. Dinimizde değer ve gerekler Allah anlayışına göre değişiklik göstermektedir ve bu doğrultuda anlam kazanır. Bir kişinin namaz ve ibadet anlayışı Allah'ı anlaması ile oluşmaktadır. Bundan dolayı Allah hakkında bilgileri doğru olması sağlıklı bir din için oldukça önemlidir.
Yüce Allah sevgisi merhamet ve bağışlama özelliklerinden yanı sıra azap eden, cezalandıran yönüyle de bilinmelidir. İnsanları ve toplumu dindarlaşma konusunda Allah'ın sevgisi ve korkusu etkili olmaktadır.

Çocuğa Allah Korkusu Öğretilmeli Mi?
Allah korkusu hem yetişkinler hem de çocuklar eğitiminde önemli bir noktadır. Eğitim üzerine korkuyu temel alma anlayışı ile birlikte kültürü hakim olma gibi durumlarda rahatlıkla kullanılan bir uygulamadır. Çocukların ve büyüklerin din eğitimi ve bu kültürle birlikte anne ve babaların çocuklarını Allah'a verdiği tanıtırken korku eğilimi göstermiştir.
Allah korkusu özellikle din eğitimi alanında değil aynı zamanda nüfus sağlama aracı olarak da kullanılmakta olan bir durumdu.  Allah korkusu  insanların davranışlarını uzaklaşması ve söz dinlemeyenler üzerinde kontrol etmek amaçlanmaktadır. Disiplin sürecinde de Allah korkusu önemlidir. Allah korkusunu çok fazla durumunda dindarlaştırmak çok iyi bir durum değildir. Özellikle bu alanda çocukların korku ve disiplini ile Allah'a inandırılması aksi inkar gibi durumlara neden olabilir.Doğru bir anlayış ile birlikte eğitim çocuğun olumlu duyguları eğitimini gerçekleştirerek kişilik gelişimini sağlar.

Dindar Yetişmesi İçin Korkunun Yeri
Çocukların dindar bir şekilde yetişebilmesi için Allah'ı seven af ve merhamet eden olarak tanıtılması önemlidir. Çocukları Allah korkusuyla kontrol etmek mümkün gibi dursa da bir süre sonra faydalı sonuçlar oluşturmayabilir. Alanda durum yapılan hatalar sonucunda Allah'ın sevgisinin azalmak gibi olduğu ifade edilerek korkutulması olacaktır. Aynı zamanda çocuk eğitiminde günah ve sevap kavramları dikkat etmelidir. Ahiret inancı doğrultusunda ortaya konması gerekir. Yapılan davranışları karşılığında ödül ve ceza sistemi kullanılmasında çocuk için daha anlaşılabilir bir durum oluşturacaktır.
Bu alanda yanlışlardan ve günahlardan sakınmak çocuğun ana korkusu ile değil ona olan saygısı ve sevgisi ile gerçekleşecektir. Çocuğa dini eğitim verilirken bu alanda dikkatli davranılması gerekir. Çocuk için uygun yaş aralığı bilinmeli ve bu alanda dini eğitim temel yaratılması gerekir. Bu gibi durumlara dikkat ederek çocuk için uygun bir Allah'a öğretme koşulu yaratıldığı takdirde olumlu sonuç almak mümkün olacaktır. Bu konuda mutlaka dikkat bilmesi çünkü çocuk kafası ve yetişkin ile aynı şekilde düşünmez.
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task