Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Cebrail As Kimdir?

Konu

#1
İslam'da yer alan inancımıza göre 4 adet büyük Melek bulunuyor Bunlardan birisi ise Cebrail As oluyor. Müslümanlar tarafından araştırılan bir konu olarak da karşımıza çıkan 4 büyük melek arasında Cebrail As, İslamiyet  değil aynı zamanda Hristiyanlık ve Yahudilik dininde de bahsedilen konulardan birisi olmaktadır. Cebrail As hem Kur’an-ı Kerim ayetlerinde hem de peygamber hadisi şeriflere içerisinde sıkça adı geçen bir melek olmaktadır Peygamber Efendimiz tarafından vahiy ileten Melek kur'an-ı Kerim içerisinde birçok isimle anılmaktadır dört büyük melekten birisi olan Cebrail aynı zamanda Cibril, Ruhul Kudüs Ruhulemin , Ruh, Resul olarak Kur’an-ı Kerim'de bahsedilmektedir.

Cebrail AS Görevi Nedir?
İslam dininde birçok melek bulunur. Ancak bu meleklerden üstün olarak bulunan 4 büyük melek bulunmaktadır. Bunlar Cebrail, Mikail,  Azrail ve İsrafil’ dir.Nefes alan canlıların ömrü bittiğinde canlarını alır. İsrafil meleği görevi ise kıyamet günü geldiğinde sura üflemek olmaktadır. Mikail'in ise görevi kainatta gerçekleşen doğa olaylarına yönetmektir. Bu melekler arasında yer alan Cebrail ise iletmek ile görevlidir. Bu ayetlerden ve hadislerden de anlaşıldığı gibi Cebrail AsAllah'u Teala dan gelen emirleri vahiy yoluyla peygamberlere iletmekle görevli bir melektir.
Kur'an-ı Kerim'i de aynı yolla Peygamber Efendimize iletilmiş olup bunun yanı sıra namaz ve hac gibi birçok ibadetinde nasıl yapılacağına dair bilgileri Hz Muhammed efendimize öğretmiştir. Günümüzde yer alan hadislerde Cebrail Asüzerinde birçok bilgiye ulaşmak mümkün oluyor. Kendisi Kur’an-ı Kerim'i ilk ayetini Hz Muhammed efendimize iletirken kendi suretiyle görülmüş olup farklı zamanlarda insan kılığında da ortaya çıkmıştır. Cebrail Asarşı taşımakla yükümlüdür. Bu alanda meleklerden oluşan bir ordusu dahi bulunmaktadır.

Cibril Ne Demek?
Cebrail As İnsan aklına geldiği bir zamanda Peygamber efendimiz Hz Muhammed ve başka sahabi arasında bulunmuştur. Hz Muhammed efendimize birçok soru sormuştur.Abdullah Bin Ömer'in babası tarafından anlatılan bu olayda Cibril hadisi olarak bilinmektedir. Cebrail soruları ise sırasıyla İslam, iman, İhsan ve kıyamet ile ilgili sorular olmaktadır. Peygamber Efendimize sorduğu soruları aldığı cevapları onaylamıştır buna dair hadis bulunur.

Hadiste ise, “Hz Muhammed efendimiz İslam Allah'tan başka herhangi bir ilah olmadığını Muhammed'in ise Allah'ın resulü olduğuna şehadet etmeniz, namazı doğru kılmak ve zekat vermek, Ramazan orucunu tutmak ve Hac etmek gibi buyurdu. Zat ise doğru söyledin dedi. Bundan sonra o zat gitti. Ben bir süre bekledim sonunda Allah'ın resulü ya Ömer dedi. O soruyu soran zatın kim olduğunu biliyor musun? dedi. Allah resulü bilir dedim. OCibril idi dedi ve sözüne size dininizi öğretmeye gelmişti olarak buyurdu.(Buhari Müslim)
 Hadis Şerif üzerinde de anlaşıldığı gibi Cebrail As dört büyükten birisi olarak peygamberlere vahiy iletmek ile görevlidir. Bazı durumlarda insan suretiyle bazı durumlarda ise kendi suretiyle meydana gelmektedir.
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task