Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Babam vefat etti..

Konu

#1
Babam vefat edeli 40 gün oldu. Çok acı çekiyorum. Sabah olsun istemiyorum.Özellikle sabah yüzüme çarpıyor tüm gerçekler..Babam çok merhametli bir adamdı ama sağken biz onu kırardık, kızardık ama çokda severdik bilirdi onu sevdiğimizi.Son günüymüş meğer o gün ablamla atıştık kızdı ikimizede hatta beni bile korudu ama biz ikimizde ona trip attık hiç bir günahı yokken. Ve o gün dışarı çıktım. Akşamında Babamın kalp krizi geçirdiği haberini aldım.Çok vicdan yapıyorum.O benim kıymetlimdi.İnanamıyorum hala tüm olanlara.Allahım ne olur cenneti müjdele babama??Babamın ardından namaza, duaya başladım.Çok eksiğim var tamamlamaya çalışacağım.Ona layık bir evlat olmak istiyorum ama onu birdaha görememek, sesini duyamamak..içim parçananıyor, hayat sanki durdu..
Bu konu en son: 09-07-2020, 04:40 AM Tarihinde, Saat: {2} düzenlenmiştir. Düzenleyen: sbl.
Alıntı ile Cevapla
#2
Öncelikle başınız sağ olsun. Allah rahmet eylesin. Dünya hayatında, neyin nerede ve nasıl olacağı belli değildir. Belli olmayan kesin bir gerçek daha var ki o da ölümdür. Ölümün nerede ve nasıl geleceği belli değildir. Bizler anne babamıza merhametli davranmakla yükümlüyüz. Şüphesiz ki isra suresi 23. ve 24. ayeti kerimede şöyle buyrulmuştur:

﴾23﴿ Rabbin, sadece kendisine kulluk etmenizi ve anne babanıza iyi davranmanızı emretti. Onlardan biri veya ikisi senin yanında yaslanırsa onlara öf bile deme! Onları azarlama! ikisine de gönül alici güzel sözler söyle.
﴾24﴿ Onlara merhametle ve alçak gönüllülükle kol kanat ger. "Rabbim! Onlar nasıl küçüklükte beni şefkatle eğitip yetiştirdilerse şimdi sen de onlara merhamet göster" diyerek dua et.

Ancak öyle durumlar var ki, insanın pişman ve bir daha geri döndüremeyecek olduğu... Ama size şunu söyleyebilirim ki, eğer siz babanızın vefatının arkasından namaza başladıysanız ne mutlu size. Ölüm bir musibettir. Ve bazen bir musibet binlerce nasihatten daha evladır. Şuan sizin üzerinize düşen görev vicdan azabına takılı kalıp kimseye kazanç sağlamayacak bir işe takılı kalmak yerine, babanıza hayırlı bir evlat olmanızdır. Nitekim peygamber efendimiz (S.A.V) şöyle buyurmuştur:

“İnsan ölünce üç şey dışında ameli kesilir. Sadaka-i câriye yani faydası kesintisiz devam eden hayır, kendisinden faydalanılan ilim ve kendisine dua eden hayırlı evlat.” (Müslim, Vasiyye, 14)

Siz hayırlı evlat olma yolunda daha fazla çabalayın ve inşallah babanızın amel defterine halen sevaplar yazılmasına vesile olun. Emin olun ki, vicdanen de rahatlayacaksınız.


Acele olarak bu kadar cevap yazabildim. Kendinize iyi bakın. Allah'a emanet olun.
Ya Hay  Heart
Bu konu en son: 09-07-2020, 10:46 AM Tarihinde, Saat: {2} düzenlenmiştir. Düzenleyen: admin.
Alıntı ile Cevapla
#3
Başınız sağ olsun.
Ne kadar izah etsenizde tarif edilmez bir acı.
Sizin ona yapacağınız en büyük iyilik ona bol bol dua etmek. Hayırla anlamaktır.
Ölümün vakti ve yaşı yok. Fıtratımız gereği nefsimi bize ölümü unutturuyor.
Hiç ölmeyecekmişiz gibi yaşıyoruz maalesef.
Rabbimden sabır diliyorum sizin için.
Hayat devam ediyor. Kendisi bu dünyadan göç etti yer değiştirdi. Böyle düşünün. Eminim sizin şu anki durumunuza o da üzülür daha iyi olmanızı isterdi.
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task