Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Aşure Nedir?

Konu

#1
Aşure kameri takvime göre muharrem ayının onuncu günü olmaktadır. Bu günde tutulması tavsiye edilen oruca da Aşure orucu denir. Tüm Sami dinlerde özel bir yere sahip görünen aşure günü, Cahile Araplarınca da önemli sayılmaktadır. Hatta Resul-i Ekrem’in de Peygamberin öncesi ve sonrası dönemde bir süre bu günde oruç tuttuğuna da dair rivayetlere rastlanacaktır.
[Resim: asure.jpg]

Aşure Gününde Meydana Gelen Hadiseler
Aşure gününde meydana gelen hadiseler sağlam belgelere dayanmamakla beraber bugünde gerçekleştiğine inanılan bazı olaylar bulunmaktadır. Hz. Musa ve İsrailoğullarının Firavun’un zulmünden kurtulmaları, Hz. Nuh’un gemisinin cudi dağına oturması, Hz. Adem’in tövbesinin kabul edilmesi, Hz. Yunusun balığın karnından çıkarılması, Hz. Musa ve Hz. İsa’nın doğumları inanışa göre aşure gününde gerçekleşmiştir. Hz. Peygamber Biz Musaya sizden daha layıkız. Diyerek Yahudilerin aşure günü oruç tuttuklarını ve tuttukları orucu da aşure gününün bir gün öncesi veya sonrasında tutmalarını tavsiye etmiştir. Aşure günü oruç tuttuğunuzda, daha çok fazilet sahibi olabileceksiniz.

Aşure Orucunun Fazileti Nedir?
Ramazan-ı Şerif’in dışında tutulan en ecirli oruç aşure orucudur. Aşure gününün öncesinde veya sonrasında tutulacak olan oruç en faziletli oruçtur. Aşure günü gusül abdesti alın, oruç tutun, iftar verin, sadaka verin ve insanlara selam vermeyi unutmayın.

Resûlullâh Efendimiz şöyle buyurmuşlardır:
“Ramazan orucu dışında en faziletli oruç, Allâh’ın ayı Muharrem’de tutulan oruçtur. Farzlar dışında en faziletli namaz da gece namazıdır (teheccüd).” (Müslim, Sıyâm 202, 203; Nesâî, Kıyâmü’l-leyl, 6)
- Resûlullâh aşûre günü oruç tutup; o gün oruç tutulmasını emredince, ashâb-ı kirâm:
“−Ey Allâh’ın Resûlü! Bu, yahudi ve hristiyanların saygı gös­terdiği bir gündür.” dediler. Efendimiz şöyle buyurdu:
“−Gelecek sene inşaallah dokuzuncu günü oruç tuta­rım.” (Müslim, Siyâm, 133; Ebû Dâvud, no. 2445; Taberânî, no. 10785; Beyhakî, IV, 287)
- Bir diğer rivayette de Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuşlardır:
“Aşûre orucunu tutun; ancak bir gün ön­ce veya bir gün sonra tutmak sûretiyle yahudilere mu­halefet edin!” (Ahmed, I, 241; Bezzâr, no. 1052; Heysemî, III, 188)
Bu sebeple Hanefî mezhe­bine göre Muharrem’in sadece onuncu günü oruç tutulması, yahudileri taklit et­me anlamına gelebileceği için mekruhtur.

Efendimiz, ibadetlerinde bile gayrimüslimlere muhalefet hâlinde olmuştur. Bunun için bizler de, ibadetlerimizde onlara benzemediğimiz gibi diğer hâl ve hareketlerimizde de benzememenin gayreti içinde olacağız.
Hadîs-i şerîfte: “Kim bir kavme benzemeye çalışırsa, o da onlardandır.” buyrulmuştur. (Ebû Dâvûd, Libâs, 4/4031)
Aşure Günü Orucu Hakkında Hadis-i Şerif aşağıdaki gibidir.
“Aşûre orucunu tutun; ancak bir gün ön­ce veya bir gün sonra da tutmak sûretiyle yahudîlere mu­hâlefet edin!” buyruldu. (Ahmed, I, 241; Bezzâr, no. 1052; Heysemî, III, 188)
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task