Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Aşere-i Mübeşşere Kimlere Denir?

Konu

#1
Aşere kelimesinin Türkçe karşılığı 10 rakamını ifade eder. Mübeşşere kelimesinin anlamı ise “ Müjdelenenler” olarak aktarılabilir. Yani Aşere-i Mübeşşere kelimesi Peygamber Efendimiz zamanın da yaşayarak İslam dininin gereklerini kabul etmiş “ On Sahabe” anlamına gelmektedir. Aşere-i Mübeşşere’ de yer alan on sahabe de Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) tarafından ölmeden henüz hayattalar iken Cennet ile müjdelenmişlerdir.
İşte Resulullah tarafından Cennet ile müjdelenen veAşere-i Mübeşşere olarak anılan On Sahabenin İsimleri; Hz. Ebu Bekir, Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz. Ali, Hz. Ebu Ubeyde bin Cerrah, Hz. Said bin Zeyd,Hz. EbiVakkas, Hz. Zübeyr bin Avvam, Hz. Abdurrahman bin Avf,Hz. Talha bin Ubeydullah.

Aşere-i Mübeşşere İslam’ı İlk Kabul Edenlerdendir
Cennet ile müjdelenen bu on mübarek sahabe aynı zaman da Peygamber Efendimiz’ i en başından beri hiç yalnız bırakmamış ve İslam dinini İlk kabul eden insanlar olarak da öne çıkmışlardır. Yüce Allah ve onun Resulü için savaşmaktan hiçbir zaman çekinmemiş her zaman en önde mücadele verenlerden olmuşlardır.
Bedir Savaşı gibi İslamiyet tarihi açsısından en önemli savaşlardan biri olarak kabul edilen bir savaşta müşriklere karşı en ön saflar da savaş vermişlerdir. Öyle ki bu On Sahabe için de Bedir ve Uhud Savaşların’ da kendi ailesi ve kardeşlerine karşı savaşmış sahabeler vardır. Bu konu hakkın da Kur’an-ı Kerim’ de yer alan Mücâdilesuresinin 44. Ayetin de şöyle bir söz bulunmaktadır; “Allah’a ve âhiret gününe inanan bir toplumun babaları, oğulları, kardeşleri, akrabaları bile olsa, Allah’a ve Peygamber’e karşı gelenlere sevgi beslediklerini göremezsin.”
İslamiyet’in geniş kitlelere yayılması ve kabul görmesi adına çıktıkları bu yol da hem maddi hem de manevi birçok fedakârlık yapmaktan asla çekinmemişlerdir. Ve bu konuda da büyük emek göstermişlerdir. Hayatlarını Allah-u Teâla ve onun Resulü olan Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) için de feda etmekten bir an bile şüphe duymamışlardır
Bey‘atürrıdvân’ a katılamayan Hz. Osman için bizzat Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) iki elini birbirine kavuşturarak biat etmiş ve onu da bu biata katılanlardan biri olarak saymıştır.

“ Kureyş 'te Cennetle Müjdelenmiş On Kişi” Olarak Da Bilinirler
Aşere-i Mübeşşere olarak anılan ve henüz ölmeden Hz. Muhammed (s.a.v) Efendimiz tarafından Cennet ile müjdelenen bu On Sahabe Kureyş kabilesine mensup olmaları ile de bilinir ve nesepleri Peygamber Efendimiz’ in nesebi ile de birleştiği bilinmektedir. Bu nedenden olayı bazı kaynaklarda bu on sahabe için Aşere-i Mübeşşere tabirinin yanın da “ Kureyş’ te Cennet ile müjdelenmiş on kişi” tanımlamasını da görebiliriz.
Aşere-i Mübeşşere olarak da anılan bu On Sahabe yaşamları boyunca son nefeslerine kadar Allah’ın adını, İslâm'ı ve son peygamber Hz. Muhammed (s.a.v) için sonuna kadar savaşacaklarına ve koruyacaklarına dair Hudeybiye günün de söz vermişlerdir.
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task