Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Allahın Vaadine Uygun Yaşamak

Konu

#1
[Resim: DftAX0jXUAAGPgX.jpg]
Bildiğiniz gibi şuanda yaşamak tarlada havuç yetiştirmekten daha da aktif olmayı gerektiren bir durumdur. Allah’ın emrettiği bazı vaadler vardır ki bu vaadler yerine getirildiği zaman sevap kazanılır. İlahi vahiy her daim net ve açıktır. Pek çok zaman gizli saklı manaları olsa da kitabın müteşabih yanı olsa da benzetme yanı yoktur. Uzun zaman süren emeklerinin hakkını vermemiz gereken şeytanlar şuanda sosyal medyayı ve eğitimi ele geçirmiş durumdadır. Yani toplum bilimleri adı altında öğretilen tarih ve kültür onların bilmemizi istediği şekildedir. Allah’ın istediği şekilde değildir. İnsan mirası ilim ve bilimler olsa da insana yetişme ve yetiştirme sürecinde farkındalık ve tedbir için gözlük, kalkan ve elek şarttır. Gözlük detayı görmek için, satır aralarına saklı ifşaları bulabilmek için şarttır. Olayları kronolojik olarak ve haberlerde verildiği şekilde dizgilemek analiz değildir. Analiz denileni değil de denmek isteneni yakalayabilmektir. Olayların birbiriyle alakasını ve hemen ardında saklanan gerçek planı görebildiğinizde daha rahat edeceksiniz.


Allahın Varlığı ile İlgili Hadisler

Hz. Peygamber bir gece sabaha yakın kalkmış, dışarıya çıkıp göğe bakmış ve şu ayetleri okumuştur:
“Göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelip gidişinde akıl sahipleri için gerçekten açık ibretler vardır. Onlar ayakta dururken, otururken, yanları üzerinde yatarken, Allah’ı anarlar, göklerin ve yerin yaratılışı hakkında derin derin düşünürler de: ‘Rabbimiz, bunu boşuna yaratmadın. Seni tesbih ederiz. Bizi ateşin azabından koru(derler)’.”
Peygamberimiz daha sonra eve dönü bir müddet istirahat ettikten sonra dışarı çıkmış, göğe bakarak aynı ayetleri okumuş ve abdest aldıktan sonra namaz kılmıştır.”
Yemen halkından bir grup, Hz. Peygambere gelerek, “Ey Allah’ın elçisi! Dinin hükümlerini öğrenmeye ve alemin ilk yaratılışının nasıl olduğunu sormaya geldik.” demişler. Peygamberimiz de
كَانَ اللهُ وَلَمْ يَكُنْ شَيْءٌ قَبْلَهُ “Allah vardı ve O’ndan önce hiçbir şey yoktu...”[2] cevabını vermiştir.
Bedir harbinden sonra müşrik esirlerin salıverilmesi konusunda görüşmeler yapmak üzere Medine’ye gelen Kureyş ileri gelenlerinden Cübeyr Bin Mut’ım, henüz Müslüman olmamıştı. Bir akşam namazında:
“Acaba onlar herhangi bir yaratıcı olmadan mı yaratıldılar? Yoksa kendileri mi yaratıcıdırlar? Yoksa gökleri ve yeri onlar mı yarattılar? Hayır! Onlar bir türlü anlayıp inanmazlar.”[3] anlamındaki ayetleri okuyan Peygamberimizi dinledi. Bu âyetlerin manasının tesirinde kalan Cübeyr son derece duygulandı ve “O ayetleri dinlerken nerdeyse kalbim yerinden fırlayacaktı.” Dedi. Nitekim bu olay onun gönlünü İslam’a ısındıran bir kıvılcım olmuştur.
Görüldüğü gibi Peygamberimizin hadislerinde Allah’ın varlığının akli ve nakli pek çok delilini bulmak mümkündür. Bu hadisler dikkatle incelenirse, imkan, hüdûs, nizam ve gaye delillerine kaynak ve örnek oluşturdukları görülecektir.
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task