Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Allah’ın Hakkı Üçtür Sözü

Konu

#1
Toplum arasında Allah'ın hakkı şeklinde bir cümle kullanılır. Sıklıkla karşımıza gelen bu cümlenin doğruluğu konusunda tartışma bulunmaktadır. Müslümanlar tarafından yaygın olarak kullanılmakta olan ayet ve hadisler bulunmaktadır. Bunların çoğu yer alır ancak toplumumuzda Allah'ın hakkı üçtür diye bir söz bulunuyor. Fakat buna dair herhangi bir kaynak bulunmaz. Müslüman olarak günümüzde birçok ayet ve hadisler üzerinde bilgilere sahibiz. Buna dair Allah'ın hakkı üçtür sözü günümüzde çok fazla kullanılsa dahi bu söze dair herhangi bir net kaynak bulunmamaktadır. Genel olarak tarihsel ve edebi alanlarda kullanılan bu rakam betimlemeler sonucunda Türk İslam medeniyeti arasında yer almış olupAllahuTeala’nın insana 3 hak verdiği konusunda güvenilir bir kaynak bulmak mümkün değildir.
Büyük kaynak kitabımız olan Kur’an-ı Kerim üzerinde de bu konuya dair herhangi bir bilgi verilmez. Bazı inançlara göre tanrı 3'tür olarak da bu konu geçmektedir. Buna dair ayeti kerime içerisinde ise; “ Ey Ehli kitap! Dinimizde asla aşırıya gitmeyin ve Allah hakkında gerçek olandan başkasını söylemeyin.Meryem oğlu İsa Mesih ancak Allah'ın elçisidir. Allah'ın Meryem’ e ulaştırdığı kelimesidir. Ve ondan bir ruhtur. Şu halde Allah'a ve peygamberlere iman edin Tanrı üçtür demeyin bundan vazgeçin hakkınızda hayırlısı olan budur ( Nisa Suresi 171 ayet)
Bahsedilen ayet-i kerimeden de Anlaşılacağı gibi Allahu Teala hakkında konuşmak mümkündür ancak Dolayısıyla Müslüman tarafından bu durumun gerçek olduğundan emin olunması gerekir. Bundan dolayı kulaktan dolma bilgilere asla inanmayın.İslam’da Manevi Hakİslam dininde Alla hu Teala kaynat içerisinde tüm varlıkların yaratıcısı olarak bilinmekte ve insan aklıyla düşünemeyecek haklara sahiptir. İnsanlar bu alanda akıl ve irade ile donatılmış olup birçok canlıya üstün hale gelmiştir.  Bu alanda aklı ve iradesi ile yaptığı tercihlerden sorumlu olmaktadır. İnsanlar fıtratı gereği yanlışa sapma konusunda eğilimli bir davranış gösterir. şeytan vesvesesi ve nefsi ile mücadele edemeyen birçok kavim sonucunda helak oluşmuştur.  Bu kavimlerin birçoğu Kur’an-ı Kerim içerisinde yer almaktadır. Bundan dolayı Müslümanların bunlardan ibret alması gerekir ancak Allahmerhamet edicidir, onun tövbe kapıları da kullarına her daim açık olmaktadır.
Elimizde bulunan dini kaynakları incelediğimiz takdirde insanların bilmeden söylediği sözler ile mesul olmayacağı bilinmektedir. Buna karşı bilinmeden yapılan hatalar ve günahlar üzerinde tövbe etkili olmaktadır. Ancak tövbe edilirken samimi olunması gerekir. Bizlere düşen bu alanda dini konular başta olmak üzere yaşamımızın her alanında doğru bir şekilde davranmak olacaktır. Aksi takdirde yanlış bir bilginin yayılmasına neden olabiliriz. Allah’u Teala'nın insana 3 hak verme konusunda söylenen söz güvenilir değildir ve hiçbir dini kaynakta yer almamaktadır.Bundan dolayı bahsedilen bu sözün hiçbir şekilde bilinçsizce kullanılmaması gerekir.
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task